Преговаряме с датска консултантска компания за полети на кратки дестинации от Пловдив

Иван Тотев: Тази година ще има избран концесионер на летището

Фондът за развитие на Летище „Пловдив“ прави нова крачка

Първата задача на фонда е изпълнена – той държеше аеропорта на изкуствено дишане 5 години

Таня Грозданова

Фондът за развитие на летище „Пловдив“ не е пред разпадане, а преминава на нов етап в работата си. Влизаме в нишата регионални полети до Атина, Загреб, Румъния и други.  Това стана ясно от коментар на кмета на Пловдив Иван Тотев пред Под тепето по повод излизането на Община Асеновград от фонда. Какво е бъдещето пред фонда и какви са прогнозите на градоначалника за развитието на аеропорта  може да видите в блиц по темата.

 Г-н Тотев, как ще коментирате решението на Общински съвет- Асеновград за напускане на Фонда за развитие на Летище „Пловдив“ и основния мотив за него, че не виждат ползи от функционирането му ?   

Още при създаването на фонда сме коментирали с всички, които участваха през 2009 –а в учредяването му, тогава към 7 общини, че преките ползи са трудно измерими, но за сметка на това има косвени ползи. Сантименталното значение на летището, погледнато от страна на пловдивчани, не може да бъде измерено в пари. От друга страна, фондът изпълни своето предназначение и аз съм благодарен за това.

Какво имате предвид ?

Фондът поддържаше през тези 5 години летището живо. Ако не беше той, то тогава нямаше да има изобщо полети. Когато от едно летище няма 5 г редовни полети, то се зачертава от картата на Европа и света. Не може да имаш летище без редовни полети, а фондът направи точно това.

Знаете, през това време имахме линия до Милано, до Лондон, частично сезонна линия да Франкфурт. Докато дойде 2016-а година с много важния момент, в който фонда вече предаде своята щафета на самите компании – те продължиха да летят без неговата подкрепа.  Ето Райънеър продължи да лети и стигна до момента  с новите две линии – Бергамо и Брюксел.

В такъв случай, какво става с фонда от тук нататък ?

Ще продължи да съществува, тъй като трябва да дава новия подход. Ролята му е да разработва новаторски модели, по които бизнесът да почне сам да работи. Оттук нататък е фокусиран в преговори с датска консултантска група, с която ще се опитаме да направим нещо ново за първи път, а именно – по-малки самолети за по-къси дестинации. В момента говорим за регионални полети до Атина, Загреб, Румъния. Това е нов подход, ако успеем това да го направим, ще видите, че тук до 2-3 години ще има бизнес модели, които сами ще продължат да го работят.

За мен фондът изпълни своите задачи, а именно да държи летището живо през периодите, в които летището щеше да умре. Това е най-важното нещо!  Оттук нататък летището няма нужда от Фонда. Както казах, в момента има линии на Райънеър, които нямат нищо общо с Фонда и новите им нямат подкрепа от фонда. Ето вече говорим за 4 линии. Но това нямаше да се случи ако го нямаше фонда, когато никой не искаше да дойде да почука на вратата на летището и директорът седеше от сутрин до вечер, пиеше кафе и се чудеше какво да прави. Вече говорим за възстановяване на линията и до Франкфурт с голяма вероятност това ще се случи.

Това беше смисълът на съществуването на фонда, а оттук нататък вече Фондът трябва да прави нови неща – да развива нови хоризонти, които летището после  да следва. Желанието ни е да стигнем до 32 полета седмично, това е желанието на Общината и този момент със сигурност ще дойде.

Има ли изгледи този път концесията за Летище „Пловдив“ да се случи?

Много е важен моментът с концесията на летището. До 27 май се подават документи. От Община Пловдив вече сме провели две срещи с потенциални концесионери. На тях ние сме заявили своята подкрепа, като сме гарантирали, че в приоритетите на общината е да поддържа този фонд. Подчертавам, той не е фонд, който да подкрепя летището, а  да дава нови насоки за развитието му.

Концепцията с регионалните полети е нещо което може да бъде използвано – ниша. Смятаме, че има потенциал. Затова сме насочили в момента работата на фонда в тази посока. Той вече не работи с компании, които правят големи полети над час и нагоре, за такива компании вече не говорим, те са работещи бизнес модели на летището.

Аз съм огромен оптимист за Летище „Пловдив“ и съм абсолютно убеден, че през тази година ние ще намерим концесионер. Логистичната посока на развитие на град Пловдив вече става много видима – Интермодалният треминал; магистралният пръстен, който имаме около Пловдив – от Турция,  до Бургас с пристанището; прекрасните жп връзки, така че карго терминалът е последното нещо, което е естествено. Просто той е естествен ход и по интереса, който виждаме от запитвания в общината. Има включително и покани да се включим в едни консорциум, да участваме като партньори в летището – това също е тема, която коментираме като възможна.

Ако трябва да прогнозирам, за мен тази година ще има избран концесионер на летището, който да развие карго терминал и пътнически, който за нас е много важен.

Това което са направили Асеновград  е тяхно решение, но целта на фонда е изпълнена. Ние държахме летището на изкуствено дишане пет години, нека си го кажем! Ако не летяхме от тук как Райънеър ще пусне сега линия до Брюксел?! Така че за нас задача № 1 е изпълнена. Задача № 2 е нови възможности. Върху това работим. Концепцията е разработена, а консултантите в момента преговарят с компании.

Exit mobile version