Не на ламаринените гаражи


Не подхожда на една европейска столица на културата да приютява в центъра на града подобни ръждясали гаражи, се оплаква живущите в район Централен.
Нелицеприятните ръждиви кутии се появяват навсякъде в Пловдив и вместо да стават по-малко, сякаш броят им непрестанно расте. Факта, че са на нивото на човешки поглед, ги прави още по-дразнещи.
Жителите на Пловдив роптаят и негодуват срещу старите гаражи, които нашумяли след 1989г., когато кражбите на коли зачестили. „Сега, когато кражбите на коли намаляха, тези изгнили и построени незаконно тенекиени вехтории са излишни и грозят квартала ни.“ С парите от в последствие озаконените гаражи, администрациите покриват някои леки ремонтни дейности по инфраструктурата си. 
Жителите са на мнение, че гаражите не са чак толкова много, че събраните суми от тях да закърпват дупки в бюджета. Гражданите дори предлагат сами да плащат таксата от 20-30 лв., но грозните ламаринени постройки да бъдат премахнати от междублоковите пространства, на които могат да бъдат направени озелени площи или детски площадки. 
За съжаление проблемът с тенекиените гаражи засяга не само Централен район, но и цял Пловдив. Най- сериозно е положението в район „Източен“, където има около 2200 гаража. При такса от 29.90 лв. на месец, общината събира сума варираща между 600-700 000 лв. за година, с които се решават належащи проблеми по пътната инфраструктура, като асфалтиране и ремонт на уличното осветление. Кметът на района, Николай Чунчуков обаче заяви, че някои от гражданите сами се отказват от тенекиените гаражи.  „Преди година около парк Каменица, зад блок Зефир имаше разхвърляни в тревата гаражи, бяха го сложили всеки както му е удобно, но от кметството решихме – махаме ги. Така на мястото на 13-14 гаража, направихме нови 30 паркоместа.“ За съжаление проблемът остава нерешен в „Дружба“, „Изгрев“, и от части в „Каменица“ 1 и 2.
Според архитектът на „Източен“, Васил Кантраджиев, проблемът може да се реши по елегатен начин и не е нужно да се робува на старите ламаринени постройки. Например, при подмяна на тротоарните настилки и тротоарът е достатъчно широк, могат да се направят нови парко места. „Въпросът трябва да се реши неотложно. Недопустимо е в градовете да има такива гаражи, особено с появата на Пловдив на световната сцена, като Културна столица на 2019.“ Според него, алтернативно решение на проблема е да се направят нови открити паркоместа.
Последната инициатива на администрацията на района е да се направи нов паркинг за 100 автомобила зад стадион „Христо Ботев“. В момента се създава проект за паркинга. Работим по въпроса, защото мястото е свободно и това ще услесни живеещите наблизо, които няма къде да паркират колите си, допълни кмета. Според него, премахването на старите гаражи е върпос на време.

 

Exit mobile version