Между 800 и 1000 сгради за саниране в Пловдив

Затрупаха с въпроси Лиляна Павлова за Националната програма за енергийна ефективност

Над 400 фирми ще извършват дейностите в града

Министърът: Между 3 и 5 месеца отнема работата по един блок

С десетки въпроси бе затрупан министър Лиляна Павлова и представителите на местната администрация на представянето на Националната програма за енергийна ефективност днес в Пловдив. Стотици граждани напълниха големия салон в Дома на културата, за да разберат повече подробности около процеса и да получат отговорите на питанията си. А те бяха най-разнообразни- от това дали няма опасност да загубят имотите си, до това кой ще плаща режийните в домовете им, ако майсторите ползват от тяхната вода и електричество. Ако падне правителството може ли следващото да каже: Плащайте си и да прекъсне програмата, попита възрастна жена.Програмата може да бъде спряна от всяко следващо правителство, има такъв риск. Но то няма право да се бърка в договорите ви с банката например, отговори Павлова.     

Кметът Иван Тотев информира гражданите, че в Пловдив има между 800 и 1000 сгради за саниране. Всяка фирма има право да работи върху една или две сгради, което ще вкара в процеса под тепетата над 400 строителни компании. Работете от сега с одиторите, това е най-важната стъпка. Трябва да действаме заедно, за да се случи тази програма, обърна се към хората в залата градоначалникът. Той допълни, че до момента има подадени 30 заявления за участие в процеса.  

В зависимост от предписаните мерки, средното време за ремонти отнемат между 3 и 5 месеца. Това показва практиката ни до този момент, отбеляза министър Павлова. Етажната собственост, заедно с домоуправителя и строителя, е необходимо да изработят график за достъп до отделните апартаменти. По този начин ще се създаде организация и всеки ще знае кога ще се влиза в неговия имот, например, за подмяна на дограма или щрангове. Собствениците на сградите, включени в програмата, трябва да осигурят място за складиране на материалите, необходими за прилагане на мерките за енергийна ефективност. Дали това ще бъде в мазето, на тавана, или на стълбищата, е решение на Сдружението, отговори на въпроси тя.

На питане за подмяна на асансьорите в блоковете министърът бе категоричен: Държавата няма и не може да купи нови асансьори на всички нови панелни сгради в България. Това би струвало над 5 млрд. лв., което няма как да стане.

Лиляна Павлова разясни пред присъстващите, че  след санирането за апартамент от 80 кв. размерът на данък-сгради се увеличава с 1,60 лв., показват изчисленията на данъчния софтуер. Ако жилището е основно – то данъкът ще е по-нисък, като в такъв случай реалното увеличение е 80 ст., а такса смет – 1,20 лв.

Най-големите притеснения на събралите се в залата пловдивчани са междусъседските войни. Във всеки вход има по един препъни камък. Какво правим, питаха хората. Не препъни камък- по една Мая Манолова има във всеки блок, чу се политически коментар от публиката. Търсете разбирателството, диалога, препоръчаха представителите на местната администрация и дори предложиха да помагат в него.  

Exit mobile version