Европа иска правителството да отпусне 10 милиона лева на Пловдив в най-кратък срок

Журито в Брюксел дава препоръки на бъдещата Европейска столица на културата, иска и нов екип по мониторинг

След представянето на мониторинговия доклад пред журито в Брюксел, Пловдив получи своите препоръки, по които да работи за успешното реализиране на Европейска столица на културата през 2019 година. Макар в самия доклад да бе застъпена силно положителната страна и напредъка, който града ни отчете само за една година, благодарение на „Фондация 2019”, многочленното жури отправи своите 15 препоръки не само към ръководителите на проекта и античния град, но и към правителството. Някои от препоръките са за по-ясен и реалистичен бюджет, няколко от тях са за подобряване на маркетинговата стратегия, като специално внимание се обръща на работата и разпределението на средства за организации, чийто проекти включват собствени отворени покани към по-малки културни оператори.

Ето и какви са точните препоръки и предписания от страна на журито:

Журито препоръчва на екипа на Пловдив 2019 да очертае ключовите си приоритети за 2017 г. и до януари 2017 г. да предостави стратегически детайлно разписан документ за основните дейности, съгласно описаните на стр. 25 от входирания отчетен доклад.

Във връзка с управленската структура, журито препоръчва ролите и индивидуалните отговорности да бъдат по-ясно изведени.

Журито предлага да се очертае по-ясен бюджет, в който да са заложени реалистично прогнозните заплати и издръжки.

По отношение на инфраструктурата, журито препоръчва изработването на времеви и приоритетен график на инфраструктурните проекти за 2017-2019, в това число Кино Космос и Тютюневият град /Журито ще очаква да получи този график до края на януари 2017 г./

По отношение на маркетинговата стратегия, журито препоръчва опростяване на посланието от страна на Пловдив 2019 с цел привличане на маркетингови екипи, медии и туристи. Журито смята, че това е удачно да се случи в предстоящите месеци, с цел да се избегне пробив в доверието спрямо проекта.

Журито препоръчва на екипа веднага щом проектите се изяснят да се пристъпи към актуализиране на маркетинговата стратегия.

По отношение на програмата, панелът препоръчва да се постави фокус върху водещите проекти и да се предприемат на конкретни дейности, с които те да се осъществяват.

По отношение на промотирането на Пловдив 2019 на туристически панаири и изложения, журито препоръчва на екипа да осъществи сътрудничество с правителството и държавната власт, от които да се получи целево финансиране на национално ниво за участието в подобни инициативи, които сами по себе са високо- бюджетни, а ЕСК е национален проект, в който Пловдив 2019 представя България.

Журито препоръчва да се продължи сътрудничеството със съществуващите партньори, които имат специфично знание в определена културна сфера – като например опера и театър, за да се засили и задълбочи развитието на публики в проекта.

Журито би искало да апелира за специално внимание при работата и разпределението на средства за организации, чийто проекти включват собствени отворени покани към по-малки културни оператори.

Журито препоръчва продукционният модел да бъде уточнен и да има яснота за съотношението на проекти, които се осъществяват като собствена продукция и като партньорски взаимодействия. Моментът, в който да се пристъпи от концепция към изпълнение и осъществяване е настоящият.

Доклад от мониторинг на ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА

По отношение на оценката и мониторинга журито предлага на екипа на Пловдив да оформи много конкретни критерии за оценка и да избере нов екип по мониторинг, който да отговаря на тези изисквания.

В заключение, журито препоръчва на Пловдив да публикува на сайта си докладите от комисията по мониторинг и отчитане на дейността.

Журито би искало да отправи следната препоръка към правителството на България:

Журито препоръчва на българското правителство във възможно най-кратки срокове да осигури на Пловдив 2019 сумата от 10 милиона евро.

Следващи стъпки

Журито очаква от Фондацията до края на януари 2017 г. да представи по-подробен график за инфраструктурни активности, който да включва реалистичен времеви график, очаквани спънки и тяхното преодоляване, потенциални алтернативи в планирането и основни отговорни институции в изпълнението на инфраструктурните проекти.

Журито би искало да получи до края на януари 2017 г. и по-детайлен стратегически документ за основните приоритетни дейности, предвидени за 2017 г. Той трябва да включва конкретни стъпки за осъществяване на програмната дейност за годината. 

 

Exit mobile version