Дом за пловдивската опера би струвал 26,5 млн. лева

Интересен е фактът, че в него Операта ще е пак под наем

Параметри на реалистичен консервативен проект, колко би струвал и как ще се финансира представи икономистът Георги Стоев

Членове на фондация "Дом за пловдивската опера" представиха днес данни колко би струвало построяването на такава сграда и каква възвращаемост може да се очаква. Информацията бе изнесена само няколко дни след посещението на зам.-министърът на културата Румен Димитров в града под тепетата, по време на което той се срещна с областния управител на Област Пловдив Здравко Димитров по темата и огледа подходящи терени за построяване на Дом на операта.

Сред възможните терени, за които са водени разговори между Министерство на културата и Министерство за предоставяне и прехвърляне на собствеността с цел  построяване на такава сграда са: Щаба на армията, парцел срещу х-л SPS, друг срещу Гарнизонна фурна и на Гладно поле.  

Инж. Любозар Фратев, д-р Мариана Чолакова, арх. Илко Николов и икономистът Георги Стоев от Съвета на фондацията разказаха за свое предложение пред зам.-министъра на културата, касаещо изграждането на здание с сграда с разгърната застроена площ от 13 160 кв. м., в което има голяма зала за 1000 места, камерна зала, детски театър, галерия, музей, офиси, репетиционни, паркинг на подземно ниво и други.

Според Георги Стоев параметрите са на реалистичен консервативен проект. Подобна сграда би струвала около 26,5 млн. лв. празна и без ДДС. Отделно около 2,5 млн.лв. ще са необходими за сценично професионално оборудване, подобно на това на театъра след ремонта.

Ето и как би могъл да се финансира проекта. След избора на терен и прехвърлянето му на Община Пловдив, администрацията апортира парцела и става акционер в дружеството. Разработен бизнес план дава надежди за приходи от 2 млн.лв годишно и оперативни разходи за 500 000. Приходите ще идват от наеми, търговска дейност, спонсори, дарения(ок.1/3) и други (прибл.15%). След тегленето на счетоводната черта биха оставали приблизително около 1 млн. лв., с които може да се покрива капиталов банков кредит дори при 4,5 % г.л. и нещичко да остава, изчислили експертите. При такава прогноза всяка банка би отпуснала останалите средства, необходими за строежа, смята икономистът.

В тази сметка влиза и предложението им  при построяването на „Дом на пловдивската опера“ Операта ще трябва да плаща наем. „Според нашия разчет, ако те използват в 65% от времето базата, този наем за 25 години би възлизал на 12 милиона лева. Тези средства биха могли да бъдат предоставени от държавата за 25 години напред,“ каза Стоев. По думите му, така държавата не само би подкрепила проекта, а ще гарантира и четвърт век спокойствие на оперните артисти.  

На въпроса кой ще управлява подобно доходоносно здание, Стоев отговори, че има различни сценарии. Първият е търговско дружество, с тази разлика, че то няма да разпределя печалба, а тя ще се реинвестира. Втория е – юридическо лице с нестопанска цел, по подобие на западните практики с превес на частния капитал като фонд. Третия вариант е държавата да поеме изграждането и издръжката на сградата.

Накрая Любозар Фратев добави, че на фондация "Дом за пловдивската опера" няма комерсиални нагласи, а работи изцяло в обществена полза и членовете и ще продължат да се борят за каузата.

Директорът на Държавна опера – Пловдив доц. Нина Найденова благодари на фондацията за куража да комуникира с институциите, нещо изключително трудоемко, според нея.

Exit mobile version