Археолози искат да влязат на строежа върху бившата кръчма Рожен

Изкопните работи трябва да са под наше наблюдение, ако не ни допуснат- подаваме сигнали и ще търсим отговорност, категорични са експертите

Паулина Александрова

В серия от публикации ви информирахме за редица нередности по строежа на мястото на старата кръчма Рожен. Той се намира в археологически архитектурен резерват, в който задължително се правят разкопки при всякакви строителни или ремонти дейности. Такива обаче все още не са започнали. Причината – прескочени процедури по думите на археолози и „уговорка” по думите на шефа на строителната фирма, ако изскочи находка да се уведоми Археологическия музей. Преди две седмици имаше анонимен сигнал, че пред очите на хората, чакащи на спирката пред обекта, строителите са извадили еднометрова делва, но в музея нямат постъпила информация за нея, а местоположението й е неизвестно. От строителната фирма отричат да са намирали каквито и да било археологически находки.

Археолог Елена Божинова и д-р Камен Станев пуснаха сигнал до Министерството на културата преди около две седмици. Скоро след това са успели да се свържат и с инвеститорите, за да им връчат официално писмо за наличието на археология в района. За сега изкопните дейности са спрени, тъй като има опасност основите на къщите да поддадат и домовете им да се срутят, заради проливните дъждове и липсата на здрави подпори. В резултат на сигнали на притеснени жители  и множество наши публикации, строителната фирма започна укрепване на стените.

В момента въпросът е на етап преговори между страните и подготвяне на документи за започване на разкопки. След като вече инвеститорите са информирани, би трябвало да се пристъпи към стандартни законови процедури, а именно всички изкопни дейности да бъдат под наблюдение на археолог. Ако това не се случи, ще продължаваме да подаваме сигнали, за да се потърси отговорност от длъжностните лица и от собственика, който вече знае за наличието на археологическо наследство на мястото, заяви археолог Елена Божинова.  Разкритият некропол, върху който работехме до онзи ден е свидетелство за това, че не случайно територията отдавна е обявена за защитена. Разкопките на ул. Рилски метох доказаха, че режимът трябва да се спазва, защото на сравнително малка територия, която на пръв поглед не предвещаваше големи разкрития, намерихме толкова богато архитектурно наследство, допълни д-р Камен Станев.

Напомняме, че техният екип разкри Средновековен некропол, чиято периферия все още не е известна. Съмненията са, че той продължава на голяма територия под Трихълмието, както и, че има неразкрита християнска църква.  

Exit mobile version