Внимание! Градски спасителен пакет срещу високо напрежение!

Димитър Герганов

Напрежение! Тихо жужи от невидим трафопост в очакване на случайна искра. 30 минутен потоп превърна Пловдив в кално море като закъснял жест към гражданите,  неуспели да отидат на лятна почивка. За да е приключението по-автентично хиляди скършени клони във всички размери допълват, усещането за амазонска джунгла. Наводнени подлези, закъсали автомобили, непроходими улици… Всеки път едно и също! Такива порои се случват през година, нанасят щети, понякога взимат жертви, хората се вълнуват, кошерът забръмчи и след седмица всичко утихва!

      Непреодолима природна сила или чиновническа немарливост? И двете! 50-60 литра на кв.м. излели се за половин час, си е доста вода, откъдето и да го погледнеш. Запушените отводнителни шахти и направените през пръсти фуги, обаче нямат нищо общо с природната стихия, както впрочем и изсъхналите опасни клони. Питам се дали не е време високотехнологичната ни отворена към новостите община, да поръча софтуер, който да симулира, как би се държала публичната инфраструктура при определени бедствия и аварии? Така на базата на компютърните модели ще могат, да се взимат предварителни  мерки, които чувствително биха ограничили щетите.

       Вярно, че превенцията често е невидима за разлика от рязането на лентички и не носи бонус-точки в кметска надпревара, но отнема от напрежението. Защото цялата държава се е превърнала в гигантски трафопост, чиито амортизирани части всеки момент заплашват, да сдадат багажа! Погледната отвътре централната администрация прилича на гигантско лизингово дружество, в което важните позиции по вертикала се отдават на „избрани” срещу месечни вноски. Областни ДАИ служби, ветеринарни, горски, метрологични и каквито се сетите контролни органи действат като разузнавачи на „тихия фронт”, събирайки различни „такси спокойствие”, които впоследствие отчитат нагоре по йерархията. Устойчив 25 годишен модел, който овластените нямат интерес да разбутват. Е, понякога стават издънки. Тогава от „Високата порта” обявяват кампания и клетите инспектори се засилват по проверки. 11 000 бензиностанции не играели по правилата? Прозрение сравнимо с великите географски открития. Вероятно дошло като съновидение или резултат на кристално кълбо, предоставено от окултни сили! Шштт! Тихо, да не чуят от църквата, че ще метнат някоя анатема!

      Дали пък местните администрации не изглеждат по-добре? Усмихнати и любезни чиновници, които приемат проблемите на съгражданите си присърце и неуморно се трудят за тяхното разрешаване. Шегувам се. Общо взето картината във всеки по-голям български град е една и съща – няколко хиляди служители на бюра и в общинските фирми, не особено добре платени и мотивирани, предани по принуда на своя кмет. Причината – дойде ли нова власт, местенцата им ще изстинат за сметка на активисти от другата партия. Семействата им- и те са предани, защото една заплата вкъщи по-малко е сериозен проблем, а работа не се намира лесно. Стандартният модел включва също привилегирована строителна фирма, която печели „лъвския пай” от обществените поръчки, друга изхранва малчуганите в детските градини, трета зарежда с гориво общинския автопарк, четвърта взима печелившите линии на градския транспорт… Всяка една „хапка”, дори най-малката не се оставя на случайността! Тук става въпрос не за непредвидимо събитие, а за честна конкуренция по правилата на свободния пазар.

     Така или иначе системата функционира някак. Засега. „Ощетените” стискат зъби и финансират други „играчи”, които обещават промяна на доверчивите избиратели. Спечелят ли, започва преразпределение към „спонсорите”. Порочната въртележка изглежда непробиваема, което депресира нормалните граждани. Стават мнителни, някои се дезинтересират от обществените проблеми, други го избиват на хиперактивност, а повечето гледат да се спасяват поединично. Учените казват, че устойчивостта на коя да е система зависи от баланса силите в нея. В момента, когато центробежните вземат надмощие – „конструкцията” се разпилява. Ако приложим аналогията към държава-град, ключовите компоненти могат да се опишат като – доверие и търпение! Първото отдавна е изчерпано, а по-всичко личи, че и второ е на привършване, а тук пломби няма да помогнат! Затова дами и господа управници и кандидати такива – внимавайте! Виждаме Ви!

  п.п. Всяка прилика с познати места и събития е случайна, но все пак стойте далеч от трафопоста. Няма да е зле да си приготвите градски спасителен пакет – надуваема лодка, карта на подводните течения, плавници, шнорхел, каска… и последно – застраховайте се за всеки случай.
 

Exit mobile version