Репресирани и комунисти се хванаха за гушите заради Девети

Най-черната дата, казват първите. Национален празник, нареждат вторите

Искрите пламнаха около изложбата Забравената истина

Репресираните раздават вестник Истината край тематичната изложба на Главната Репресирани от тоталитарния режим и заклети комунисти едва не стигнаха до бой край 17-те тематични пана от изложбата  „България 1944 – 1989: Забранената истина”, която се откри навръх 70-годишнината от 9-ти септември. Напрежението ескалира с пламенната реч на възрастен мъж, жертва на комунистическия терор, който заклейми Девети като най-черната дата в историята на страната ни. В този момент около паното „Народният съд” се завъртя белокос старец, който размаха пръст и смотолеви: „Това е истинският национален празник. Малко ви беше съда на вас”. Това нажежи страстите и само намесата на официалните гости на събитието предотврати неприятни сцени. Това е, разделението в България никога няма да бъде изкоренено, никога. Мъже като този е имало и след Освобождението- на тях по-добре им е било под турско иго. Те не искат независимост, не искат свобода, не търсят инициативата, а единствено чакат на някого да се грижи за тях, за да изцежда човешкото от тях, коментираха антикомунистите.

Девети септември е дата, която през годините търпя много промени. В последните 24 години почитаме жертвите на комунизма. Събраните в тази изложба 17 истории не са много популярни. За режима през годините се каза много, но и много неща останаха неизречени. Все още няма единна позиция за Девети, като тук имаме една гледна точка за тази дата и историята след нея, каза на откриването зам.-кметът Стефан Стоянов.

Фани Коларова до културното аташе на ГерманияИзложбата има за цел да покаже премълчаваната истина. Тя не се споменава, което значи само, че истината за тоталитаризма и днес е забранена. Преди 70 години България тръгва в погрешно русло. Страната е извадена от нейното естествено развитие. А изложбата е тук, защото младите трябва да знаят, новото поколение трябва да научи за грешките на предците си, каза публицистът Стоян Райчевски, който е един от инициаторите на изложбата.

България в много отношения е изостанала в изследването на комунистическото минало. Не се вадят факти и документи от тези години. Смисълът на изложбата е точно това- да разкрие нещо ново, да припомни на хората за печата на онова време, оставен от тоталитарната власт и върху бъдещите поколения. Идеята е тя да възбуди дискусии, разговори, спомени. Комунистите почитат героите от Девети, но такива няма, каза другият „виновник” за реализирането на „България 1944 – 1989: Забранената истина”- Фани Коларова.

Човешката памет е къса, младите не знаят какво е било. А трябва. Грешките от историята трябва да се помнят, за да не се повтарят. А за мен Девети септември е черна дата в българската история, отбеляза на свой ред председателят на общинския съвет арх. Илко Николов. Специален гост на изложбата бе новото културно аташе на Германия у нас г-н Хаас. Трябва много вода да изтече, за да се разгледа обективно историята. 25 години са подходяща дистанция назад във времето, за да се случи това, каза той.

 

 

 

Exit mobile version