Рашидов иска да докара Ренесанса в Пловдив през 2019

За да видим на живо Леонардо, Микеланджело и Караваджо обаче са нужни средства, припомни той

Промените в Закона за културното наследство ще бъдат драстични, закани се министърът

Аз като творец искам градът да има своя опера, каза Вежди

Министърът на културата Вежди Рашидов отговори на журналистически въпроси по актуални теми при посещение в Пловдив днес. Той се спря на идеята за създаване на Дом на пловдивската опера, която явно е попаднала и в неговия дневен ред.

Темата за опера в Пловдив ще бъде поставена. Град като Пловдив трябва да има своя опера. Мащабите му задължават. Беда е, че години наред никой не е отворил въпроса. Аз, като творец, много бих искал Пловдив да има своя опера. Но това не значи, че утре, ей на този площад, тя ще се появи. Това единствено означава, че може да се тръгне в тази посока, заедно със заинтересуваните от това хора, кмета. И вече се мисли за това. Домът на железничаря го огледахме, но там има сложна собственост и шансовете са минимални. Затова се търси друго решение. На този етап трудно може дори да се мисли за нова сграда, тъй като говорим за много милиони. В рамките на 20-30 милиона лева все може да измолим нашия премиер и да реновираме дадено пространство, за да го превърнем в опера. Аз като министър не мога да осигуря тези средства. Можем обаче да разговаряме с финансовия министър, с министър-председателя, да ги убедим, че това е важно и полезно за града. Единствено мога да помогна в търсенето на тези средства, коментира Рашидов.

После влезе и в най-горещата тема със съхраняването на културно-историческото наследство. Докато съм министър ще държа на опазването на паметниците на културата. Предложенията за законови промени почти са готови. Законът трябва да стане такъв, че да работи и да плаши хората, които смятат, че така лесно могат да съсипват един или друг град. Крайно време е да започнем да опазваме България. Да си пазим паметта и историята. Защото в годините са направени доста беди. Много интересни в архитектурно отношение сгради са премахнати, за да се построят билдинги. Във Франция знаете- не можете да поставите един винкел, камо ли да си прострете гащите, както се казва. Да не говорим да събориш старина. Затова промените в закона тук ще бъдат драстични. Държавата трябва да има възможността да действа така, че ако собственик недобросъвестно стопанисва нещо ценно, което касае публичното пространство, да не го стопанисва повече. Защото то е на всички граждани, техните очи трябва да виждат нещо красиво, а не рушащо се. Публичното пространство изцяло принадлежи на обществото, категоричен е министърът.

После подчерта, че парите от държавата за проекта ЕСК не бива да закъсняват, тъй като трябва да се подготви материална база, да се планират събития. Този проект не е само да дойдат едни пари в навечерието на 2019г., за да бъдат похарчени за една година. Тук трябва да има мащабни мероприятия, а това са големи средства и голяма подготовка по организацията им. Примерно аз искам да докарам в Пловдив Ренесанса от Италия. Защо пловдивската публика не види Леонардо, Микеланджело и Караваджо на живо. А ние да изнесем нещо от Пловдив там, защото италианският град Матера също е Европейска столица на културата през 2019г. Тези обмени, разбира се, струват пари. Затова е важно да бъдат осигурени, каза на финал Рашидов.

Exit mobile version