Архитектите за обезобразената „Св. Неделя“ в Батак: Да бъдем достойни българи!

И председателят на общинския съвет Илко Николов е парафирал подписката срещу намесата на митрополията в един от най-важните паметници за страната ни

Image title
Архитектите на Пловдив застанаха еднинни зад посланието „Да бъдем достойни българи“ в декларацията срещу стореното в културно-историческия паметник „Св. Неделя“ в Батак. Стореното от Пловдивската митрополия, която стопанисва обектът от историческо, културно, духовно значение за България. Подписката, в която фигурират имената на над 70 архитекти от Пловдив, е парафирал и председателят на местния парламент арх. Илко Николов. Ето и цялото съдържание на декларацията, която казва всичко, ама всичко казуса, който прилича до болка на друг подобен- „Св. Марина“:

ДЕКЛАРАЦИЯ за опазване на културно-исторически паметник Църква-костница „Св. Неделя“, гр. Батак

Настоящата декларация е оповестена и приета за официален документ с единодушно гласуване на Общото събрание на Камарата на архитектите- Пловдив, състояло се на 26.01.2012г.
Повод: незаконосъобразна намеса и нарушаване на интериора  на църквата- костница „Св. Неделя“ в гр. Батак, община Пазарджик- исторически паметник на културата.
Искания:
1. Да се вземат незабавни мерки по съхранение на интериора на църквата-костница „Св. Неделя“- гр. Батак и се спрат некомпетентните намеси, касаещи обзавеждане на интериора със столове, свещници, шарени покривки, сухи цветя, и др., както и паленето на свещи, с което се увреждат стените и пода.
Да се спре търгуването в двора на църквата на сувенирчета, герданчета и др., с което се погазва историческата значимост на паметника.
2. Спазване на законовите разпоредби на Република България с цел Опазване на Църквата-костница „Св. Неделя“ в гр. Батак. Същата да бъде поставена под специална законова закрила каквато подобава за културно-исторически паметник от национално значение.
3. Да се впише наново в списъка на Музеите в България, църквата- костница „Св. Неделя“, гр. Батак, с произтичаща от това правна закрила. Считаме, че отписването на Църквата- костница от списъка на музеите в България е сериозна грешка и настояваме този въпрос да се преразгледа незабавно. Не е срамно да признаем грешките, срамното е да не ги поправим. Правни основания на исканията: Закон за културното наследство.

Уважаеми Г-н Министър- председател, Г-н Президент, Дами и Господа,

Църквата- костница „Св. Неделя“ е наша национална гордост и светиня- историческо доказателство за Баташкото клане през пролетта на 1876г.
Построена е само за 75 дни през 1813г. с усилията на всички батакчани, църквата е последната крепост по време на Въстанието в Батак 1976г. В нея са обезглавени и загинали около 2000 родолюбиви българи в защита на своята вяра и род.
След Баташкото клане и опожаряването на Батак през 1876г., единствената сграда, която оцелява, е каменната постройка на църквата „Св. Неделя“. Стените й са пропити с кръвта на загиналите и изкланите мъже, майки и деца.
Дълго време след трагичните събития през 1876г. непогребани купища хора стоят в двора и сградата на църквата.
Потресаващи са описанията в репортажите на Макгахан и Скайлер, описали гледката след посещението си в опустошения Батак през август, 1876г.
Събитията, известни в историята като „Баташкото клане“, добиват международен отглас в цял свят и стават причина за международни действия в защита на България, което завършва с Освобождението през 1878г.
След Освобождението, в знак на уважение към паметта на загиналите, родолюбивите българи решават в църквата да не се извършват богослужения и да не се палят свещи, които допълнително да опушват интериора.
За целта построяват през 1912г., на метри от нея, нов голям храм, където да се извършват богослужения, който стои и до днес- храмът „Успение Богородично“. За жалост, същият от 17 май 2011г., по необясними причини не се ползва за богослужения.

През 1955г. Църквата- костница в Батак е обявена за Държавен музей.
През 1977г. тя е обявена за Национален исторически паметник на културата.

В продължение на 135г. след Баташкото клане от 1876г. българи и чужденци свеждаха глава, влизайки в църквата, и мълчаха, за да изразят почитта си към нашата нация и националните ни герои. Никой не се осмели да променя интериора, който напомня за духа на загиналите. Техните кости, кръвта по стените, кладенецът изкопан с голи ръце, опушените от пожара стени, стоят там, за да напомнят на поколенията за подвига и саможертвата.
135 години никой не дръзна да смущава духа на загиналите батакчани.

Собствеността

На 17 май 2011г. Пловдивската митрополия пое стопанисването на църквата- костница „Св. Неделя“, като малко преди това, на 12 май 2011-а собствеността върху църквата е прехвърлена набързо чрез дарение от Община Батак на Пловдивската митрополия. Днес Църквата-костница в Батак е заличена от списъка на музеите в България. Началникът на националния институт за недвижимото културно наследство е дал специални указания на новия собственик:
1. Не се разрешават намеса в интериора на църквата „Св. Неделя“.
2. Църквата „Св. Неделя“ е национален паметник на културата и за нея важат специални норми по експлоатацията й, уредени със закон.
Ние, долуподписаните архитекти, членове на Камарата на архитектите- Пловдив и граждани, водени от нашата гражданска и професионална съвест:
Декларираме нашето несъгласие относно следните намеси в интериора на Църквата-костница „Св. Неделя“ в Батак, които са в противоречие със закона за недвижимото културно наследство:
От 17 май 2011г., до днес сме свидетели на следните груби намеси, резултат от неправилно стопанисване:
1. Милиони свещи изгоряха в църквата „Св. Неделя“ през периода на новото стопанисване, с което дима и восъка се уврежда трайно интериора (стени и под). Стените на църквата са неприкосновени. По тях Историята е писала с кръвта на загиналите по време на Баташкото клане българи. Против сме да се палят свещи в църквата-костница.
2. В основното пространство на църквата са разположени множество едри икони и църковни обзавеждания, които скриват от посетителя стените и хвърлят в забрава онова, което трябва да помним и да се гордеем- нашата история. Залата на църквата е обзаведена вече със столове с червени възглавнички, златисти свещници и златисти постаменти за книги, шарени покривки и сухи цветя, което товари интериора, скрива историческите стени и спомена за миналото. Същото тук е поставен огромен трон, подобно на трона в църквата „Св. Марина“- Пловдив, който пловдивски художници в своя декларация определиха вече като кич. Но в случая има и тази подробност, че никой съвестен човек не би си позволил да седне на трон на мястото, където са положили костите си хиляди мъченици- тук в църквата- костница „Св. Неделя“. Тук стоим прави и свеждаме глава. Нека и поколенията стоят прави! Тук няма място за трон и столове.
3. Костите на загиналите за почти скрити от погледа в кичозен златист саркофаг.
4. Богослуженията, които се извършват, също пречат на осмислянето на историческата значимост на църквата, смущават тишината, която загиналите тук заслужават. На 20 метра в съседство батачани изграждат през 1912г. Нов представителен храм- „Успение Богородично“, където до скоро се извършваха богослуженията. Днес храм храмът „Успение Богородично“ изпълнява ролята на „музей“ с почивка от 14ч. до 16ч. и с катинар на вратата, а святата църква- костница „Св. Неделя“ поема негативите от това. Не е ли това парадоксално?
5. „Св. Неделя“ е единствената църква, която през турското робство е извоювала богослуженията да се извършват на църковно-славянски език, а не на гръцки. В момента, в двора й, под името „канаския“- гръцка дума за магазин, се продават множество кичарии (разбира се с чиста печалба и без касови бележки).

Дами и господа, предвид всичко казано и аргументите по-горе, настояваме за вашата бърза и компетентна намеса за удоволетворяване на исканията, които поставяме с настоящата декларация. Нашето и ваше отношение по този въпрос е от особено значение за възпитанието на децата ни към нашето потомство. Всеобщ дълг е да запазим тази наша светиня за поколенията, за историята ни, за българската нация, за нашия международен авторитет на древен, свободолюбив и мислещ народ. Паметници, като църквата- костница „Св. Неделя“ в гр. Батак са гордост за нашата история. Те са от особено значение за запазване на българския национален дух. Народ, който не пази и не уважава своята история и националните си културно- исторически паметници рискува да загуби своята национална идентичност и международен престиж! На стените на църквата- костница в Батак през 1876г. Историята с кръв написа своето послание към нас и поколенията: Да бъдем достойни българи.

Exit mobile version