За пореден път пловдивските свещеници бяха привикани и спешени да бранят интересите на митрополит Николай. Подчинени на владиката бяха събрани в храм „Св. Спас“, който се ръководи от един от шофьорите на шефа на епархията. Там те са били заставени да подпишат отворено писмо до Св. Синод в защита на своя епархийски митрополит и декларация до медиите. На събранието не са били поканени свещениците от селските енории. Вероятната причина е, че те са по-независими, тъй като „няма какво да губят“, както коментират техни колеги от града. Не е тайна, че като наказателна мярка за непокорните свещеници се практикува изпращането на село. Примерите в това отношение след идването на Николай са десетки. В писмото клириците обясняват траурното настроение на владиката, което не му позволява да участва в заседанията на Св. Синод, и молят митрополитите да не го наказват заради самоотлъчването му.
Писмото на свещениците е адресирано до Св. Синод на БПЦ, а не до наместник-председателя на Синода, както е редно в църковните отношения, и с това авторите му се солидаризират със своя архиерей, който не признава избора на митрополит Кирил за местоблюстител на патриаршеския престол. По този начин митр. Николай въвлича и пловдивското свещенство в своето неподчинение на Св. Синод и задълбочава опасността от разкол в Църквата, коментира сайтът Двери.
Засега митрополит Николай все още отказва да се присъедини към заседанията на Св. Синод, на които той е длъжен да присъства като предстоятел на Пловдивска епархия. Той оправдава отлъчването си от зимната сесия с траур по починалия патриарх Максим.
Това не е първият случай, когато Пловдивският митрополит използва свещениците от епархията, за да придаде обществена тежест на решенията си, когато тяхната легитимност се оспорва. Такъв беше случаят и с узаконяването на т. нар. „архонти“, когато свещениците от епархията пак бяха принудени да подпишат декларация в защита на това решение. Митрополитът е използвал този „инструмент за натиск“ и при други по-маловажни поводи, допълват от Двери.
Под тепето пък чака отговори на въпросите, свързани с разследването ни от тази седмица за бизнеса на „Св. Стилиян“ ( виж тук: http://www.podtepeto.com/article.php?id=10557 ). А те са: 1. Какви са връзките между владиката и предприемача Веселин Иванов?
2. Какви поръчки прави митрополията към „Св. Стилиян“?
3. Как духовниците ще коментират съмненията за източване на църковни пари към частни каси?