Как Момчил войвода и Енихан баба съжителстват на 1993 м. надморска височина

Фоторазходка до едно много противоречиво, но интересно място-  текето на Йени хан баба на връх Момчил

Фоторепортаж от Владимир Янев

Много противоречиво и също толкова интересно място е текето на Йени хан баба. То се намира на самия връх Момчил, над село Давидково, където според митовете се намира гроба на Енихан баба. Върхът продължава да събира на едно място мюсюлмани и християни. Първите се качва до билото, за да почетат Енихан баба, а вторите отиват до паметника на Момчил войвода, поставен само на метри от най-високо построения храм у нас- 1993 м.  надморска височина.

В самото теке, до което водят 600 стъпала, има празен каменен саркофаг със стъклен похлупак, а до него голяма каса с надпис “пара” на български и турски. Енихан баба или Йени хан баба (от турски Yeni Khan Baba – "Новия господар баща") е легендарен турски герой, чието съществуване не е установено исторически. Според местните предания на мюсюлманите от Родопите той е бил алиански свeтец, ислямски проповедник и лечител, живял в региона.

Според друга версия (отразена и в популярния роман на Антон Дончев „Време разделно“) той е османски военен началник, отговорен за насилствената ислямизация в Родопите в XVII век и унищожаването на християнските храмове.

Текето е построено през 2005 година като около неговия строеж има множество скандали. Земята където се намира текето е била държавна, но в началото на юни 2005г. е продадена на ислямското настоятелство от с. Давидково за 6 600 лева с разпореждане на земеделския министър Нихат Кабил от ДПС. По време на строежа са констатирани множество нарушения. Предполага се, че мястото, където текето е построено е съществувало тракийско светилище. Патриотични организации определиха градежа като гавра с Родопите, а в отговор на строителството от ВМРО сложиха паметна плоча на Момчил войвода.

Exit mobile version