Институциите пасували два часа при ВиК аварията на Форума

Лично част от специалистите отиват до пожарната, за да потърсят помощ за безценния културно-исторически обект

През 2013 година същата тапа отново нанася щети на обекта, днес тя е поставена пак на старото си място

По-голямата част от Форума е запазена, но има и безвъзвратно изгубена история

Доста солидна част от археологията на Форума е безвъзвратно загубена, коментират археолози, които днес завариха на място целия потоп на безценното историческо място след ВиК авария.  Както по-рано Под тепето писа, два хилядолетни зида рухнаха  под напора на огромно количество вода, което се изля в разкопките, както и някои от профилите, които показват напластяванията. Сутринта в 8 часа пред очите на специалистите се разкрива ужасната гледка. Те моментално звънят на 112, където до 10 часа сигналът не получава отклик, няколко телефонни разговора има и с ВиК, които също не довеждат до кой знае какъв резултат. Когато пристигат към 11 часа, това което правят е да сложат отново старата тапа на поддалата тръба, причина за наводнението. За да се вземат все пак някакви мерки по отводняване на разкопките срещу пощата, лично част от археолозите, работещи там отиват на крака до Пожарната, за да потърсят съдействие. Час по- късно на мястото вече има екип пожарникари, които стартират източването на огромното количество вода. Повече от час отнело на огнеборците да отводнят само един от древните римски магазини, което означава, че едва ли днес работата ще приключи.
Работата на Римския Форум до злочестия моомент е била почти приключена и след няколко дни на терена е трябвало да дойде комисия на Археологическия институт и Министерство на културата и обектът да бъде предаден, за да се произнесат, че е годен за консервация и реставрация, бил е почистен и приведен във вид за въздушни снимки. Сега , след непредвидените обстоятелства, ще трябва  да се почисти наново. Опасност за самите разкопки, за щастие няма, но обектът трябва да бъде върнат в положение, да може да бъде представен на комисията.

През 2013 тапата на същата тръба пада и пак наводнява част от разкопките, но в доста по-оскъдно количество, сега тази тапа е отново поставена. Остава да се надяваме да не се случват такива инциденти, които да попречат на работата на археолозите, които разкриват безценния обект на Древния Филипопол.

 

Exit mobile version