WWF дава старт на първата Младежка асамблея за климата у нас

Домакин на пилотното събитие ще бъде община Перник

Началото на първата в България Младежка асамблея за климата ще бъде поставено на 25-и октомври (петък). Организатор на събитието са природозащитниците от WWF, а официален домакин – община Перник. В продължение на четири дни през октомври и ноември в сградата на новооткрития младежки център в града  десетки младежи ще обсъждат наболели теми, свързани с климатичните промени, справедливия енергиен преход и подходящи политики за насърчаване на зеленото предприемачество на местно ниво.

Участници в дискусиите са млади и активни хора от община Перник на възраст между 15 и 29 години, които са ангажирани със справедливия преход в своя роден град. Обсъждането на всяка тема ще завършва с гласуване и изготвянето на специален доклад. В края на Асамблеята всички документи ще бъдат окомплектовани и от тях ще се роди доклад с обобщени предложения за адекватни следващи стъпки, които ще бъдат разпратени до представители на местната власт. Този доклад ще отразява гледната точка на младите хора за социалното, икономическо и екологично развитие на Перник в контекста на справедливия преход.

На откриващото събитие в първия ден на Асамблеята са поканени гост-лектори от света на науката, бизнеса, политиката и гражданския сектор, които ще споделят богатия си опит с младите хора. На място ще присъстват и представители на WWF, които ще фасилитират разговорите и ще помагат на участниците.

„Често говорим за нуждата от платформа за младите хора, където те да изразяват мнението си, но още по-често се пропуска момента на вслушването. Целта на асамблеята е да структурира и събере настроенията на тази представителна извадка от младежи в Перник и да създаде разговор между тях и местната власт”, споделя Александър Георгиев от програма „Младежка ангажираност и младежки политики“ във WWF.

Какво представляват Асамблеите за климата?

Асамблеите събират разнообразни групи от младежи, избрани на лотариен принцип за да учат, обсъждат и изразяват мнение по проблемите на климатичната криза. Селекцията гарантира максимално пъстра гражданска асамблея, включваща участници от различни възрасти, пол и различни политически виждания, финансов и социален статус.

Социологическо проучвания на WWF и „Маркет Линкс“ от 2022 г., проведено във въглищните региони на Южна България, показа, че над 80% от младите хора имат познания по въпросите на изменението на климата и се интересуват от опазването на природата. 65% са запознати с термина „справедлив преход“ и имат готовност да участват активно в ключови процеси, които ще определят бъдещето на родните им места. За съжаление, обаче малцина от тях имат реална възможност за това.

WWF работи във въглищните региони на Югозападна България, където през годините изгради мрежа от дейни млади хора, учители, представители на местната власта и различни заинтересовани страни. Всички те заявяват стремеж към промяна на икономически модел по устойчив начин, който да гарантира защита на природата и удовлетворяващи възможности за кариера. Именно това е и целта на Асамблеята за климата – да даде възможност на младите хора да се превърнат в посланици на добра воля и да гарантира, че гласът им ще бъде чут.

Защо в Перник?

Регионът на Перник е традиционно свързан с въглищната индустрия. Очаква се, че до 2026 г. много работни места в областта на производството на електроенергия и добива на въглища ще бъдат засегнати. Продължаващите дебати относно целта на България за поетапно спиране използването на въглища до 2038 г. и краткосрочните усилия за декарбонизация подчертават необходимостта от провеждането на публични дискусии като Асамблеята за климата. Нейната цел е да спомогне за преодоляване на политическата безизходица, да осигури приобщаващо гражданско участие, да даде гласност на младите хора и да отрази интересите на възможно най-широк кръг от населението.

Асамблеята за климата е пилотно събитие, което цели да вдъхнови младите хора от въгледобивните общини на България и региона да се обединят и да дадат гласност на предизвикателства, които десетилетия наред ограничават икономическото и екологично развитие на родните им градове.

Слотът, предвиден за медии, е между 15:30 и 16:30 часа на 25-и октомври (петък), в сградата на младежки център Перник на адрес: ул. „Радомир” 1a. 

Exit mobile version