Забравената пловдивска улица „Съединена България“ (СНИМКИ)

Теодор Караколев

Улицата е в центъра на града, но съществува почти като призрак

Улица в центъра на Пловдив съществува като призрак. Това е "Съединена България", която граничи с Джамбаз тепе от юг. Улицата разделя Трихълмието от разкопките до Понеделник пазара и – по някакъв начин – свързва площадчето на Понеделник пазара с южния вход на Тунела.

От улицата обаче почти няма и помен. Голяма част от нея е изкопана за огромното поле на разкопките, който имот днес е собственост на "Розаимпекс". На практика е останал само северният пешеходен тротоар. В двата ѝ края – до Понеделник пазара и към Тунела е останала павираната пътна настилка, както и част от тротоара. Улицата, която преди се е намирала в сърцето на град, днес е просто задънен паркинг. Откъм Тунела и бул. "Цар Борис III Обединител" пък няма никакъв достъп за автомобили.

Улицата е била част от бурния живот между църквите Света Марина и Света Петка, пазара и всички други дейности в живия квартал. Много от къщите обаче са разрушени и днес са останали едва 4-5 сгради. Част от тях биват унищожени в началото на социализма при прокарването на днешния бул. "Цар Борис" и Тунела, а други – през 70-те и 80-те, при строежа на недовършения и впоследствие унищожен Археологически музей, при който се появява и днешната огромна дупка под Трихълмието.

Цялата зона, която остава между разкопките и тепето е като призрачна. Въпреки че е в сърцето на града, почти никой не преминава от там, не отива до там, почти няма и как да стигне до там. По-жива е най-западната от всички къщи, в която доскоро се намираше фондация "Заедно". До нея има малка постройка, вероятно издигната в края на 20-те или началото на 30-те години. Също от 20-те години са следващите две сгради, които са по-внушителни.

Едната от тях е стилна 4-етажна постройка, носеща всички стилистични белези на късния сецесион или ар декото. Елегантната сграда изглежда напълно изоставена, като около нея има и метална ограда. До нея е друга къща с интересни флорални мотиви, която също изглежда изоставена, макар че има малко по-поддържан вид и изглежда все пак е обитаема. На входа има и рекламна табелка "Доктор Немски" на стария правопис от царско време.

След тези къщи започва стръмният склон на Джамбаз тепе. От там тръгват няколко пътечки – видимо е, че преди години мястото е било облагородено, тъй като има изградени пътечки и малки площадки. Едната част обаче днес е напълно изоставена, като освен бурната растителност се забелязват и всякакви видове боклуци, включително множество спринцовки. По малко коридорче може да се стигне до едно от бомбоубежищата под тепето. В посока Понеделник пазара излиза по-поддържана пътечка, над която има малка полянка, а самата алея достига и до църквата Света Петка.

Под тази част остава самия Понеделник пазар, както и последната къща от улица "Съединена България". Тя е издигната през 1932 година от арх. Асен Семов. Сградата е близо до пазара и все още е жива – в нея живеят хора, а на партерния етаж има и малко магазинче. Над нея има и табела "Съединена България", единственият спомен за името на улицата.

Exit mobile version