Зико неглижирал културните инфраструктурни проекти

Предишният кмет на Пловдив не пожелал да финансира проектите за Небет тепе и Античния форум на Филипопол юг-изток

Проектите за Небет тепе и за Античния форум на Филипопол в неговата последна част юг-изток се очаква да бъдат сред приоритетните за настоящия мандат, когато става дума за експониране на археологията. Това стана ясно от участието на заместник-кмета по „Култура, археология и туризъм“ на Община Пловдив Пламен Панов в БНТ Подкаст „Къде живеем?“ с Камен Коларов. Проектът за Форума е готов и се очаква подкрепа за изпълнението му.  

„Нашата работа беше ние да ги подготвим. За съжаление предишният кмет не пожела да заложи на тях, когато говорим за финансиране, което е моя голяма болка“, каза Пламен Панов, като уточни, че очаква през новия мандат да се види финал и на проекта за кино „Космос“. 

„ В лицето на Костадин Димитров аз виждам човек, който има голямо отношение към културата и той е напълно наясно, че и кино „Космос“, и Античният форум са ключови за развитието на културния живот в града. Кино „Космос“ заради големия бюджет за култура, който ние ще продължаваме да развиваме – той ще става по-голям, и ние нямаме достатъчно закрити пространства, в които ние да представяме тези културни проекти, които ние финансираме. Разбирате ли, общината правейки добро, създава друг голям проблем, че няма къде може да позволи на хората да представят изкуството и културата. И, разбира се, Античният форум, който след Небет тепе, след Източната порта, има потенциал да бъде една от следващите перли в короната“, каза Пламен Панов. 

До 14 септември 2024 година е срокът, в който Пловдив трябва да подаде апликационната форма в ЮНЕСКО за Малака и Голяма Базилика и за сграда Ирини. „Вървим в едни по-кратки срокове за приемането на този сериен обект в семейството на ЮНЕСКО“, заяви заместник-кметът.

Вижте цялото интервю на Камен Коларов с Пламен Панов в следващото видео.

YouTube video player

Още по темата четете в репортажа Докъде стигна възстановяването на Източната порта?

В Пловдив няма Обществен съвет за закрила на културното наследство заради неясноти в Закона

Обществен съвет за закрила на културното наследство като съвещателен орган към Община Пловдив, ще има след промени в Закона за културното наследство, от които се очаква да бъде дадена повече яснота за критериите, по които ще се създава и как ще функционира. Изискването за създаване на такива съвети към местните власти е от 2011 година, но не са много общините, които са го спазили и община Пловдив – също, стана ясно още от коментар Пламен Панов. Ресорният заместник-кмет призна като пропуск липсата на такъв съвет, но уточни, че се водят разговори с Министерството на културата. 

Exit mobile version