Здравко Димитров за бъдещото затваряне на част от бул. „Хр. Ботев“: Не ние сме виновни, а арх. Бакалова

За образуването на тапи по бул. „Христо Ботев”, в зоната около бившия тютюнев склад, предупреди днес кметът Здравко Димитров. Той заяви, че до седмица общината ще предприеме действия по обезопасяване на периметъра около опасната сграда.

„ Ако стената откъм булеварда падне, ще отиде до отсрещния тротоар. А това може да се случи още с първия сняг. Затова ще затворим едното северно платно. И нека да знаят гражданите благодарение на кой? На тази жалба от арх. Бакалова. Да й благодарят на нея. Ако падне, недай си Боже, ще стане като на Алабин. Общината ще затвори едната лента на северното платно на бул. „Христо Ботев” по най-бързия начин. Чакаме сняг до края на седмицата. До тогава, или в началото на другата седмица, ще обезопасим зоната”, подчерта кметът.

„ Съжалявам, извинявам се на гражданите, но не сме виновни нито ние, нито собствениците, нито министерството. Това е арх. Бакалова, която е пуснала искане за процедура за промяна на статут и спря демонтажа на сградата. По време на празниците постройката щеше да бъде демонтирана. В указанията на комисията има да се запазят десет метра от съществуващата сграда. Всичко е заснето, те са готови. Ако се произнесат, че е паметник на културата, което не ми се вярва, да си го възстановят в същия вид”, каза още градоначалникът.

„ Само че ново”, допълни го собственикът Пламен Моравенов. „ И да има и подземен паркинг, защото градът е задушен от автомобили заради липсата на паркоместа. Ще запазим ниската част към „Авксентий Велешки”, защото има трафопост, който обслужва целия квартал. Не можем да оставим цялата зона без ток”, подчерта той.

„ Най-вероятно бъдещата сграда ще е със смесено предназначение. Но пак казвам, че сме много далеч от това. По година и половина не можем да вземем едно решение. Не можем да бутнем. Нищо не може да направим. Жалкото заради целия град е, че арх. Бакалова можеше да си пусне това искане миналата година, след първия провал, и досега това можехме да сме го избутали и да знаем какво трябва да правим. Дори държавата да прецени след 30 години, че е обектът е със статут, ние сме можели досега да влезем в съда, да имаме решение или да се разберем да демонтираме и да я построим наново. Тези всички процеси, които забавят, създават някакъв риск за всички нас, които живеят в този град”, допълни Моравенов.

Exit mobile version