„Защо Здравко Димитров не само толерира незаконно строителство, но и активно съдейства за скоростната му реализация?”

„ Защо кметът на Пловдив Здравко Димитров не само толерира незаконно строителство, но и активно съдейства за скоростната му реализация? Как е възможно обект без разрешения вече да е построен?”, пита общинският съветник от Демократична България Веселина Александрова. Въпросите й са провокирани от множеството неизвестни около вдигането на параклис на върха на Джамбаз тепе, за което Под тепето направи разследване и серия публикации.

Към днешна дата новата сграда в имота, дарен от Георги Гергов на пловдивска митрополия, е почти завършена. Александрова ще внесе питане до градоначалника на предстоящата сесия на Общински съвет, с което ще поиска отговори на множеството неизвестни около скоростното изграждане на нова постройка в защитения Стар град.

Ето какво написа Веселина Александрова в личния си профил във Фейсбук:

„ Всички помним как с шествие в началото на септември миналата година бе открит обектът за възстановяване на Гръцкото училище и строеж на параклис, в което шествие кметът носеше първия камък, който да бъде положен в основите. Днес, видно от снимките, параклисът е почти завършен, а необходимите разрешения очевидно не съществуват. Освен параклиса допълнително се очаква да изникнат две 4.5-метрови сгради (при допустими максимум 3 метра) уж като възстановяване на съществували преди това кокошкарници. Разбира се, намеренията са обвити в тайнственост, защото на обекта липсва информационна табела какво се строи, кой го изпълнява и кой е строителният надзор.

Фактите:

  1. Все още не е влязла в сила Заповедта за обединяване на двата парцела в един – обжалва се от съседи поради противоречие със закона.
  2. Едва когато и ако влезе в сила, ще може да се пристъпи към проектиране, съгласуване с НИНКН, одобряване от Министерство на културата и издаване на разрешение за строеж.
  3. След като се издаде разрешение за строеж, обектът трябва да бъде посетен от археолози преди наливане на основите, за да обследват наличието или не на недвижими археологически културни ценности.

Оказва се, че обектът се движи отзад-напред – първо се строи, а после ще се действа за узаконяване. Строителство без разрешение за строеж е категорично в разрез със закона и кметът е длъжен да спре строителството. Но кметът не само не спира строителството, а носи и полага първия камък в него.

До момента публичните обяснения са, че има наличие на „обществен интерес, свързан с духовното развитие на жителите и гостите на град Пловдив“. Законът обаче не прави такова изключение от изискванията за наличие на одобрени строителни книжа – не прави, защото общественият интерес диктува законът да се прилага еднакво за всички и това естествено е по-силният обществен интерес. Не е ясно и как двете 4.5-метрови сгради, предвидени за строеж на мястото на бившите кокошкарници, са в обществен интерес.

Пред заинтересованите пловдивчани не е обявена никаква информация за законността на този обект (който уж за тях се прави) – има ли разрешение за строеж, издадено на база съгласувани и одобрени от НИНКН и Министерство на културата проекти, извършван ли е контрол, спазват ли се специфичните правила и нормативи за Старинна градска част, която е наше вековно наследство и безспорна ценност. Кметът дължи отговор на тези въпроси и затова ще ги отправя към него на предстоящата сесия на Общински съвет Пловдив.

 

Exit mobile version