Учители против малките матури и ученето през юни

Синдикат „Образование“ предлага двете външни оценявания след 4 и след 10 клас да отпаднат

От профсъюзите настояват МОН да брои коректно ваканционните дни и да отрази глобалните климатични промени, тъй като нечовешки условия при 40 градусови температури не са подходящи за учебен процес

Двете национални външни оценявания след IV-ти и X-ти клас да отпаднат, такова предложение дойде от Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ броени дни преди началото на новата учебна 2024/2025 година. В позиция на профсъюза, разпространена до медиите се казва:

„За външните оценявания в 4 и 10 клас не са предвидени неучебни дни, но организацията на тези оценявания са огромно предизвикателство, като резултатите от тях са лишени от педагогическа логика.“

От професионалния съюз на учителите настояват МОН да брои коректно ваканционните дни и да отрази глобалните климатични промени, тъй като нечовешки условия при 40 градусови температури не са подходящи за учебен процес.

След направен анализ на предлаганото учебно време за предстоящата учебна година от синдиката смятат, че в предложението на министерството за ваканциите не е отразена договореността, постигната на Отраслов съвет, а именно – когато се обявява ваканция, да се отделят почивни дни и официални празници, за да няма недоразумения.

За пример е посочена, т. нар. „есенна ваканция“, която е от 1 ден, но незнайно защо са калкулирани и два почивни дни и е обявена 3-дневна ваканция. По подобен начин са изчислени Коледната и пролетната ваканции. В едната има 5 учебни дни, а са обявени 13, а във втората при 4 учебни са обявили 10 дни.

„Тук прозира едно желание на МОН, да покажем, че имаме много дни учебно време, което би могло да повиши качеството на българското образование. Очевидно тази зависимост е невъзможна…“, коментира председателя на синдиката д-р Юлиян Петров.

Синдикатът е анализирал учебното време в ЕС и се оказва, че учебното време в дни на българските ученици е малко над средното.

Exit mobile version