Шефът на Старинен Пловдив гони курса за опазване на архитектурното наследство от къща Нишанян

Богомил Грозев се аргументира с факта, че тя била под управление на института, който той оглавява

Не е ли работа на управника на един архитектурно-исторически резерват да милее за опазване на архитектурното наследство, да работи с квалифицирани кадри в областта и ако наистина е изпратен тук да го прави с визия за бъдещето – тоест да съдейства за създаване на повече такива кадри, вместо да ги пъди от архитектурния паметник, защото го управлява?!

Отговорност за опазването на наследството имат всички – не само Министерството, но и архитектите, и обикновените хора“ – това коментира преди време арх. Петров в интервю пред Под тепето

Единственият по рода си курс за специалисти за опазване на културното архитектурно наследство не само у нас, но и в тази част на Европа – на престижния френски институт École de Chaillot (Екол де Шайо), който бе привлечен в Пловдив от архитекта на район „Централен“ Петър Петров, е изгонен без аргументирано обяснение от къщата, която ползва в Стария град.

Курсът е изнесено обучение на École de Chaillot – френска институция, съществуваща от 1887 година. От тогава досега, школата без прекъсване формира архитекти, занимаващи се с опазване на културното наследство във Франция. Завършилите този курс във Франция, в последствие придобиват право за работа върху сгради със статут на културно наследство.  На практика това е следдипломна квалификация, която се провежда в рамките на 2 години и завършва с дипломна работа.

Заповедта за изнасяне на курса от възрожденската къща – самата тя такъв паметник, е разписана от шефа на ОИ „Старинен Пловдив“ Богомил Грозев с единствения аргумент, че сградата му била предоставена за управление през лятото на тази година?!

С писмото си той уведомява, че организаторите на курса няма да бъдат допускани в къщата от Нова година и до 31 декември трябва да си изнесат вещите от там.

Тук си позволяваме да цитираме едно изречение от интервю на арх. Петър Петров, пред Под тепето, дадено по време на стартиране на първия курс през есента на 2017-а година.

„Отговорност за опазването на наследството имат всички – не само Министерството, но и архитектите, и обикновените хора…“

Цялото интервю може да си припомните тук.

Провеждането на курса в Пловдив е направено след предварително проучване, градът е предпочетен пред София, заради концентрацията на архитектурни паметници, а заслугата е на арх. Галина Пировска, която осъществява контакт с École de Chaillot, преди повече от 17г. Тя успява да получи съгласието на Министерство на културата и на Националния институт за недвижимо културно наследство, да организират обучение за български архитекти по метода на École de Chaillot. Така от 2000 година до 2016 година са проведени 7 двугодишни цикъла на обучение, курсът са завършили над 100 архитекти. Преди 3 години той е подкрепен от Община Пловдив, в лицето на кмета инж. Иван Тотев, зам.- кмета по култура Александър Държиков и кмета на район Централен Георги Стаменов.

През тази година първия випуск получи дипломите си. Един от отличниците на випуска е сегашният главен архитект на града Димитър Ахрянов.

Интересно, дали догодина бившият телевизионен водещ ще отчете това в доклада си като успех, както направи с промяната на името на Facebook страницата на института, пускането на билети за къщите в билетопродавницата на общината и шиенето на маски с мозайки.

Не е ли работа на управника на един архитектурно-исторически резерват да милее за опазване на архитектурното наследство, да работи с квалифицирани кадри в областта и ако наистина е изпратен тук да го прави с визия за бъдещето – тоест да съдейства за създаване на повече такива кадри, вместо да ги пъди от архитектурния паметник, защото го управлява?!

Exit mobile version