Шалом: На Алея на книгата се продава фашистка литература

„Шалом”- Пловдив алармира, че на Алеята на книгата на площад Централен, част от фестивала „Пловдив чете”, се предлага фашистка литература. На един от щандовете- този на издателство „Еделвдайс”, има множество корици с лика на Адолф Хитлер, като голяма част от тях са на автора Дейвид Ървинг.

 „Организацията на евреите „ШАЛОМ“ – Пловдив с безпокойство установи, че на книжния базар в нашия град, на пл.“Централен“, на щандове се предлага откровена фашистка литература. Не прави чест на издателите на тези пасквили и организаторите на инициативата „Пловдив чете“ да афишират писания, които нормалния човек отдавна е отрекъл. Сега, когато по света се шири омраза, ксенофобия, антисемитизъм е позорно да се предлагат на хората  книги, които са дело на психопати и на личности, сеещи омраза”, заявяват в пратена до медиите позиция от „Шалом”.

„ Организацията на евреите ШАЛОМ в България отдавна води борба с разпространението на ненавист между хората, не забравяйки историческите факти в годините.  Обръщаме се към съответните органи , към организаторите на този базар, да реагират и да спрат търговията с тази позорна литература. Толерантното наше българско общество не заслужава такова неуважение”, се допълва в позицията на организацията, подписана от председателя й инж. Светлозар Калев.

Същият сюжет се разигра и в София в началото на юни, по време на Панаира на книгата. „Шалом” излезе с позиция срещу изложените на щанда на „Еделвайс” книги, а от издателството излязоха с право на отговор.

Категорично заявяваме, че твърденията на ОЕБ „Шалом“ не отговарят на истината и имат за цел да подведат българската общественост относно нашите издания. Видно, от всичко написано в отвореното писмо, е, че отправените обвинения се базират единствено на интерпретации на кориците на книгите или биографиите на авторите, но не и на самото съдържание на книгите, с което от ОЕБ „Шалом“ не са си направили труда да се запознаят”, заявиха от „Еделвайс”.

Те подчертаха, че авторът Дейвид Ървинг е бил обект на съдебно преследване в миналото и личността му е оспорвана, но той не е бил осъждан или съден за нещо, което е написал в книгите си.

Напълно сме наясно, че почти всички исторически събития и личности нямат еднозначна интерпретация и оценка както сред гилдията на историците, така и сред обществото като цяло. А когато става въпрос за деликатна тема като периода около Втората световна война полемиката е още по-голяма и съответно мненията са разнопосочни и предизвикват разгорещени дискусии. Но сме длъжни да напомним, че в едно демократично общество всяко мнение или историческа теза, които не са санкционирани под някаква форма от законодателството, трябва да бъдат атакувани и оборвани единствено с доказуеми факти и контрааргументи, а не чрез налагането на цензура под формата на възпрепятстването на участието ни в събитията на Асоциация „Българска книга“”, допълниха в правото си на отговор от издателството.

Exit mobile version