Прочутата Червена цигулка зазвучава в Стария град

Историческата цигулка е създадена от Антонио Страдивари през 1720 г.

Инструментът се озовава в ръцете на американската цигуларка Елизабет Питкерн, като подарък от нейния дядо

В Балабановата къща в Пловдив виртуозната американска цигуларка Елизабет Питкерн ще изнесе концерт с легендарния „Червен Менделсон Страдивариус” от 1720 г., вдъхновил прочутия филм „Червената цигулка” на режисьора Франсоа Жирар, отличен с „Оскар”. Това ще се случи след по-малко от месец, на 11-ти май. Ценният инструмент и изключителната му притежателка годтуват в Пловдив в рамките на VIII-то издание на междунаридният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Партньори на Елизабет Питкерн в концерта ще бъдат именитите музиканти Василий Илисавски (пиано) и Кристиана Михайлова (виолончело) в програма с произведения от Моцарт, Менделсон и Дворжак.

Историческата цигулка е създадена от Антонио Страдивари през 1720 г. в неговото малко ателиe в Кремона, Италия. Скоро след направата му инструментът изчезва. Никой не знае къде е бил и на кого е принадлежал повече от 200 години. Многобройни историци, писатели, журналисти, критици са се опитвали да разгадаят мистерията, но без успех.

Позната като „Червеният Страдивари”, получила името си, когато е била притежание на именития унгарски цигулар, приятел на Брамс и Клара Шуман – Йозеф Йоахим, през 1930 г. тя се появява в Берлин. Неин собственик е наследник на Феликс Менделсон. През 1956 г. „Червеният Страдивари” отива при следващия си собственик – индустриалец от Ню Йорк, който я съхранява в идеално състояние, „готова” за концерт. Голяма част от оригиналния червен лак е запазена и до днес върху повърхността на цигулката и тя е смятана за един от най-добре звучащите и най-красиви Страдивариуси, останали до наши дни. 

Как уникалният инструмент стига до виртуозните раце на Елизабет? Цялата история може да прочетете в КАПАНА.БГ.

Exit mobile version