Почитаме Свети Пантелеймон, закрилник на пътешествниците

Народът ни го смятал за покровител на бурите

На този ден имен ден празнуват Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка

Православната църква днес почита Свети великомъченик Пантелеймон – закрилник на пътешествениците и по-малък брат на Свети Илия. Според народните представи Свети Пантелеймон също е покровител на летните бури, порои и наводнения. Затова често е наричан Воден Пантелей.

Пантелеймон живял през ІІІ век в град Никомидия по време на император Максимилиян. Пантелеймон бил много милосърден. Получил голямо наследство от родителите си и се готвел да става придворен лекар. Светецът се грижел за бедните и често ги лекувал безвъзмездно. На иконите Свети Пантелеймон е изографисан като лечител, а през ІХ век при манастирите на негово име в Охрид и Преслав били създадени лечебници и медицински школи.

Светецът-лечител бил подложен на жестоки мъчения заради вярата си. Но според преданието каквото и да правели – хвърляли го на диви зверове, горили го със свещ, пускали го по стръмни склонове в бурното море и го търкаляли в бъчва със забити отвътре пирони – той винаги оставал жив. Накрая, през 305 г императорските войници го посекли с нож, но какво било учудването им, когато вместо кръв от тялото му потекло мляко.

Народни вярвания и традиции

В българските поверия Свети великомъченик Пантелеймон се приема за закрилник на пътниците и се вярва, че пази от наводнения. Празникът на светеца, наричан Пантелей, Пантелей пътник, Панталей, Воден Панталей, а още и Църна Паталея, се почита за предпазване от всякакви болести и злини. Много параклиси и аязма, наречени на светеца, се намират в Родопите, Странджа и Сакар. Те се посещават на празника му, когато жените раздават пити в негова чест, за да няма градушки и бури.

На този ден прелетните птици се събират на ята и се подготвят за дълъг път към топли места. Оттук идва и названието на Пантелей Пътник. Денят се смята за тежък, лош, „хаталия“ и се тачи "за патило", "за лихо" (на лошо). Жените не трябва да подхващат никаква работа на този ден, за да е здраво семейството им.

В миналото в Белоградчишко се е изпълнявало магическо извеждане на болестите шарка, чума и дифтерит от селото. Няколко циганки повеждали хората към "чужд топрак" и там закачали на дърво торба с прясна пита. Врачки и баячки не врачуват на празника, защото иначе светецът ще ги накаже. Смята се, че денят е подходящ за пътуване.

На този ден имен ден празнуват Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка.

Exit mobile version