Пловдивчани уплашени от трафопост потенциален убиец

Апартаментите ни лежат върху бомба, казва Дора Йовчева

Жителите в кооперация на бул. „Марица“ са силно разтревожени от трансформатора, който се помещава в самата жилищна сграда. А какво всъщност ги тревожи? Непрекъснатото натоварване на системата, в следствие на което се чува силно бучене и има висока опасност от пренатоварване на цялата система.

Първоначално трансформаторът е служил за обслужване само на живущите в сградата, която е построена през 1958 година, заедно с обслужващия я трафопост. Години по-късно са били прикачени още абонати от новопостороена кооперация, която се е появила в съседство. Преди няколко години, собствениците на апартаменти във въпросната сграда правят подписка, с която искат извеждането на енергоизточника от сградата. За съжаление искането им не бива изпълнено.

Важно е да споменем, че по време на строежа на кооперацията, намираща се на бул. „Марица“ 136, земята е била купувана на кубатура, което ще рече, че площта, върху която се помещава трафопостът е собственост на хората, живеещи в нея. Дора Йовчева обаче се сблъсква с друга информация. В кадастъра на Община Пловдив земята се води общинска, макар че собствениците имат нотариални актове за парцела. Жената не само е изненадана и шокирана от информацията, която й бива подадена, но и сигналите й към общината и EVN биват пренебрегнати многократно.

Новото улично осветление, което бе поставено, също е свързано с въпросния трансформатор. Какво обаче уплаши живущите там? Не само исканията им са отхвърлени, но и от EVN започнат отново да разкопават земята до кооперацията, за да свържат нови потребители на компанията. Когато гражданите отново са потърсили помощ от общината са получили в отговор само, че земята е общинска и от електроснабдителната компания имат право да правят каквото си искат върху нея.

Опасността от пренатоварване на ел. системата обаче е огромна. Възрастни жени, със сълзи на очите и страх в гласовете, ни разказаха за случилото се. Заканиха се ако разкопаването продължи да потърсят помощ от полицията. Ако и тя не успее да им помогне заявиха, че ще се обърнат към прокуратурата.

Да уточним какво казва закона по този въпрос – според закона заЕлектропроизводствени предприятия и енергоразпределение, трансформаторите трябва да са разположени на разстояние от 6 до 10 метра от жилищни и производствени сгради. Т.е. жителите имат пълно основание да се тревожат, защото реална опасност има, а и законът е на тяхна страна. Има ли кой да ги чуе?

Exit mobile version