„Плацебо“ ефектът на Есенните изложби в Пловдив започна

Проф. Лардева: Изкуството е много подходящ начин за оздравяване в контекста на съвремието ни

Аделина Филева: Когато творбите са създадени по този начин, много бързо се потапяш в техния свят и забравяш как точно са направени

Славена Шекерлетова

Най-дългогодишният форум за съвременно изкуство у нас по традиция даде началото на Есенния салон на изкуствата в Пловдив. Снощи се откри юбилейното 50-то издание на Националните есенни изложби в Стария град. 9 са авторите, които подбра проф. Галина Лардева за тазгодишното издание на Есенните изложби, а кураторският проект се реализира под името „Плацебо“ .

„Плацебо е медицински термин, който обозначава оздравителен процес и в този смисъл на мен ми е любопитно да провокирам автори във визуалните изкуства да работят по посока разиграване на роли със зрител и автор с един позитивен и утвърждаващ метод на работа и послания. Мисля, че изкуството е много подходящ начин за оздравяване в контекста на съвремието ни. Плацебо изисква авторитет, респект, тоест изкуството е зона, в която трябва да имаш доверие към това, което се предлага, за да го разбереш. Това е един от основните елементи на провокацията спрямо публиката, и ако хората, които видят изложбите, успеят да ги почувстват, това ще е най-добрият показател за това“, разказва кураторът Галина Лардева.

Деветимата автори са както водещи имена в съвременното изкуство, така и съвсем млади автори. Вече по традиция има и дебют- Ваня Годжелова.  Много различни, творците работят една година по проекта, за да слеят различните си гледни точки и художествени похвати в една обща тема.

На откриването на Националните есенни изложби в Балабановата къща в Стария град присъства директорът на Софийска градска художествена галерия Аделина Филева. Тя посочи, че с времето форумът е станал устойчив, като „виновници“ за създаването му са Начо Културата, Ди Киро,. Георги Божилов-Слона и изтъкна, че в този формат са участвали най-големите родни художници и чрез него можем осезаемо да усетим развитието на българското изкуство…

Цялата статия и още много снимки вижте в КАПАНА.БГ

Exit mobile version