Онлайн видео уроци по архитектурна история в дните на самоизолация

Дигиталните лекции от екипа на Български архитектурен модернизъм излизат всеки уикенд

Видео уроци по история на архитектурата и изкуството от междувоенния период стартира екипът изкуствоведи от фондация Български архитектурен модернизъм. Тъй като образователните инициативи на екипа са свързани със събития на живо – лекции, архитектурни обиколки и други подобни, които са невъзможни в сегашната ситуация, изкуствоведите започнаха да предават кратки видео лекции през фейсбук страницата си. Това всъщност е една от множество инициативи на различни организации, които преобразуват работата си в дните на самоизолация.

Първите лекции бяха миналата седмица, когато през уикенда – в събота и неделя – бяха представени първите две лекции. Васил Макаринов разказа за интересната и често пренебрегвана тема, свързана с подовите мозайки в сградите от междувоенния период и развитието в тяхната естетика. Теодор Караколев пък представи кратка лекция, свързана с живота и трудностите на българските архитекти, които са прекъсвали образованието си по време на Балканските войни и Първата световна война. По план всеки уикенд ще излиза по едно видео на различна тема.

Днес, 11 април, беше публикувана и третата лекция. Отново изкуствоведът Васил Макаринов бе пред камерата и разказа за чуждестранните архитекти, които са сътрудничели с българи в междувоенния период. След като в годините от Освобождението до Първата световна война чуждите архитекти са водещите, които строят в България, след 20-те години вече основната работа се върши от българи. Често обаче чужденци помагат или изцяло изработват различни проекти – както за сгради, като например пловдивската Кланица – така и за друга архитектурна дейност, като градоустройствените планове на София, Пловдив и други градове.

Четвъртата лекция се очаква през следващия уикенд. Цялата дейност може да следите на фейсбук страницата на „Български архитектурен модернизъм“, както и на уеб-страницата на фондацията.

Exit mobile version