Над 42 тона вода е закарана за потушаване на пожара на Младежкия хълм за един ден

До седмица РИОСВ – Пловдив трябва да отговори как да се реши въпроса с водоснабдяване на тепето за спешни случаи

Издирват документи в кадастъра за тръбопровода на Джендем тепе, който е изграден през 50-те години на XX век, шефът на „Градини и Паркове“ Веселин Козарев настоява съоръженията да се възстановят 

Водоноски на „Паркове и градини“ подпомагаха борбата с огнената стихия на Младежкия хълм при пожарите през изминалата седмица. Единственият път за автомобили до върха и водоснабдяването на тепето се оказаха основните проблеми при гасенето на растителността, плюс вятъра и високите температури.

Вследствие на огнената стихия хълмът загуби близо 9 декара от растителността си, а след инцидентите там изникна въпроса как да опазим Джендема за бъдещите поколения, ако отново се случи подобно бедствие.

Необходими са спешни мерки за водоснабдяване на тепето, единодушни са всички участници в спасителните акции. Първите стъпки вече са предприети от директора на Общинско предприятие „Градини и Паркове“.

Пред Под тепето Веселин Козарев разказа, че в първия ден на пожара, водонските на дружеството са доставили над 42 тона животворна течност на хълма.

В следващите дни, от сряда до петък, включително, отново от ОП-то са подсигурявали вода за огнеборците с цистерни, поясни той.

Козарев е описал в специален доклад до кмета Здравко Димитров проблема с липсата на течаща вода на Младежкия хълм и рисковете, които предизвиква това, за да може управата на града да предприеме адекватни мерки.

„Изпратил съм запитване до РИОСВ, от където трябва да отговорят по компетентност, как да се реши въпроса с водоснабдяване на тепето за спешни случаи, тъй като е защитена територия. Дали да се изгради поливна система или само противопожарни кранове, или и двете“, поясни той пред наш репортер.

Очаква се идната седмица най-рано Инспекцията да отговори на тези въпроси.

От друга страна шефа на общинските озеленители декларира, че ще настоява тръбопровода на Джендем тепе, който е изграден през 50-те години на XX век, да бъде възстановен.

„Подали сме заявление в Кадастъра, с което да бъдат издирени всички налични документи за него“, каза още Козарев.

По думите му, на самият връх има изграден резервоар за вода, който се е ползвал именно с тази цел. От близо 40 години обаче той не функционира.

Старият тръбопровод със сигурност е доста компрометиран, сочат проучванията на ОП „Градини и Паркове“.

Ще поискам от Общинския съвет на Пловдив тази система да се възстанови, заяви Веселин Козарев.

Exit mobile version