Минеков: НИНКН е съсипван систематично с години

Министърът на културата проф. Велислав Минеков покани гражданите,  представителите на медиите от Пловдив, както и кандидатите за народни представители в следващия парламент, днес от 17 ч., на мястото на бившия тютюнев склад на бул. „Христо Ботев“ 51. Това се случи на пресконференция по темата в столицата. Министърът обясни, че на място ще продължи изключително важната обществена дискусия за опазването на културното ни наследство и ще изслуша всички предложения.

Той заяви, че е изпратил писмо до министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев за извършване на незаконни действия в тютюневия град и с молба за незабавни действия.

„Задайте тези въпроси на кмета на Пловдив и главния архитект. Защото те вчера отсъстваха“ заяви Минеков, след въпрос защо с години не се взема решение за бъдещето на тютюневия град.

Той подчерта, че щатът на НИНКН трябва да бъде драстично увеличен, а заплатите на служителите вдигнати.

„Не може човек специалист, с огромни компетенции, да започне със заплата 900 лева. Трябва да вдъхнем кураж на тези хора. Има много пробиви. Те се дължат на общуване с общински съвети и кметове,на невъзможността да потърсим отговорност на тези, които разрушават. Да сте чули за наказан, за осъден, за отнет имот? За съжаление българският закон е рестриктивен и не е обърнато внимание към собствениците. В предложението за нов закон има подадена ръка на собствениците – 20 % опрощаване на разходите, възможност да превърнат складовете в музей и други“, заяви Велислав Минеков.

„Този институт е съсипван систематично с години с цел да се защитят интересите на собствениците и инвеститорите на паметниците на културата. През последните години НИНКН беше унищожен. Преди 20 години в него работеха 2 800 души“, допълни министърът.

 

Exit mobile version