Маскирани шутове на изложбата на Йоан Левиев

В просторната Зала „2019“ на Градска художествена галерия – Пловдив се случи едно различно откриване на възпоменателна изложба. За всички гости на събитието художникът Йоан Левиев, от чието рождение на 31 октомври ще се изпълнят 90 години, присъстваше осезаемо с мощната си живопис, завладяващи образи и идеи, със своя артистичен глас, споделящ с публиката размисли за изкуството, славата, властта и истината.

Получи се естествена приповдигнатост като на рожден ден. Защото Пловдив честваше един от големите си творци, страстно привързан към необикновената атмосфера на този чуден град. Както самият Йоан Левиев казва в своето „Неостаряващо интервю“:

„Аз се стремя чрез Пловдив, чрез неговите хора да достигна до нещо, което касае изобщо хората и изобщо света. Всеки може да направи един удобен град, но неповторим град никой не може да направи. Неповторимия град го прави историята.“

Артист на категоричния жест, на ярката теза, никога равнодушен, социално ангажиран, Йоан Левиев сякаш вече е постигнал всеобщата оценка за своето творчество като надхвърлило временното и локалното, като разработващо полето на универсалните ценности.

Известен с чувството си за хумор, интереса към притчата, играта, преобръщането на царе и шутове, кукловоди и марионетки, Левиев би се забавлявал от малкия хепънинг, поднесен на гостите от екипа на галерията. Сред тях бродеха маскирани шутове (възпитаници на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства). И докато единият замислено съзерцаваше множеството, другият щедро го коронясваше с шутовска корона – всъщност емблема на свободата да казваш истината с риск да станеш за смях или да получиш плесница от властта.

Много от картините от най-известните серии на художника „Царски времена“, „Ахилесовците“, „Архангели“, „Човекът – предмет на изследване“ са от богатия живописен фонд на Пловдивската галерия. Тази великолепна сбирка заслужава да бъде достъпна за публиката в постоянна експозиция на Йоан Левиев – убедена е дъщерята на художника Йоана Левиева-Сойър.

По покана на ГХГ-Пловдив в изложбата със свои творби се включиха Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, Столична библиотека, градските художествени галерии в Бургас, Търговище, Шумен, Монтана, Добрич, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Разград, Русе, Смолян, Стара Загора.

Ценни творби предоставиха дъщерята и съпругата на художника, както и колекционерите Петър Пиронков и Христо Чиплаков.

Изложбата може да се разгледа до 3 ноември. Тя е част от Културния календар на Община Пловдив и се осъществява с нейната финансова подкрепа.

Снимки: Stanimir Petkov Photosmile

Exit mobile version