Лекари от Пловдив с препоръки за профилактика на остеопорозата

По повод 20 октомври – Световния ден за борба с остеопорозата и профилактика на йоддефицитните заболявания, ви предлагаме препоръки от специалистите на Регионалната здравна инспекция в Пловдив. Ще научите още:

Кога е необходимо да започнем с превенцията?

Кои са рискови фактори, които могат да бъдат избегнати?

И как да си помогнем? Вижте отговорите

През 1994 година Световната здравна организация определи остеопорозата като болест, а не като естествен процес съпътствуващ остаряването на организма. Според статистиката у нас повече от 420 000 българи страдат от остеопороза, като 80.4% от тях са жени, а 19.6% – мъже. 

Какво представлява остеопозата

Остеопорозата е прогресивно заболяване на скелета, характеризиращо се с намалена костна маса и структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишена чупливост и последващ риск от счупвания. Тъй като процесът на намаляване на костното вещество и разреждането на костната тъкан напредва бавно и незабележимо през годините, остеопорозата сполучливо е наречена “ТИХИЯ КРАДЕЦ”.

        Рискови фактори, които не могат да бъдат избегнати:

        Рискови фактори, които могат да бъдат избегнати:

        Последствия от остеопорозата са:

       Диагнозата “ОСТЕОПОРОЗА” може да се постави чрез:

        Никога не е рано и никога не е късно за

Профилактика на остеопорозата!

Най-добрият момент за началото и е юношеството, по време на което става натрупването на костната маса. Профилактиката включва:

  1. Здравословно хранене чрез:
  1. Движение, допринасящо за развиване на основните качества на костите – якост, гъвкавост, устойчивост и издръжливост чрез. Всекидневната двигателна активност помага на костите много повече, отколкото един час активно спортуване 2 – 3 пъти седмично!
  1. Достатъчно пребиваване на открито през слънчевите дни:
  1. Ограничаване и намаляване до минимум на нездравословните навици и привички: тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, прекомерна консумация на кафе, захар, готварска сол.
  1. Хормонална профилактика на жените в менопауза, която се провежда задължително след лекарска консултация и гинекологичен преглед.
Exit mobile version