Колю Карамфилов прави скулптури и рисунки по Пиецола

Градската галерия вади непоказвани еротични платна на Йоан Левиев в Нощта на музеите и галериите
Image title
Със скулптури и рисунки, вдъхновени от Пиецола, ще изненада многобройните си почитатели художникът Колю Карамфилов. Изложбата му е сред акцентите в 7-то издание на Нощта на музеите и галериите на 17 септември. За любителите на изящните изкуства, галериите в града от месеци насам мъдруват изненади. Феновете на Карамфилов могат да пият по чаша вино с него в галерия „L’Union”. Съвместната изложба на артистичното дуо Вихрони Попнеделев и Аделина Попнеделева ще бъде в галерия „Резонанс”. В къщата музей на Слона ще подреди изложба „Една хубава нощ“ живописецът Максим Бояджиев. Петър Великов е избрал Нощта за откриването на своята самостоятелна графична изложба в галерия „Аспект“, след което ще прави демонстрация на графични техники.
В галерия „Жорж Папазов” ще се вихри живеещият в САЩ живописец Петър Величков. Пак там ще е скулптурната експозиция „Време е” на Николай Савов. На качествена живопис ще могат да се насладят посетителите на Нощта и в галерия „U.P.A.R.K.“, където своето „Усещане за вода“ ще представят Десислава Минчева и Долорес Дилова. Още едно място с живописна експозиция е галерия „Червеното пони“, там може да се видят творбите на Йордан Йорданов – Юри. В галерия „Филипополи” ще бъде подредена изложбата на живописеца Георги Байлов. В рамките на традиционните Есенни изложби в Стария град могат да се видят серия от експозиции под кураторството на изкуствоведа Борис Данаилов.
Галерия „Пиронеса” дава пространство на мерената реч в лицето на поетичния парформанс „Тома Марков & Росен Марковски – маскирани и анонимни”. С интригуващ проект тази година се представя галерия „Дяков” с изложбата на Робърт Баръмов „BG Paradise: Елитно изкуство за всяка маса във всеки дом“. На образа на плашилото са посветили своето участие и галерия „Възраждане”. Различните измерения на този позабравен предмет ще претворяват в работите си художници като Ставри Калинов, Димитър Рашков и Владимир Генадиев.
В Градската художествена галерия ще се открие изложбата „Ателие 52 Свободната територия“ на известни пловдивски художници. Пак там ще бъдат показани работите на големия Йоан Левиев, събрани под мотото „Завръщане”. Изложбата представя 14 творби (живопис и акварели) и 30 еротични рисунки на Йоан Левиев, непоказвани в Пловдив. В Иконната галерия ще се открие експозицията „Тома Вишанов и неговия кръг в Унгария през ХVІІІ век”.Галерия Сариев и този път е обърната към съвременното изкуство. Там ще се открие изложбата „Беден, но секси“, а в artnewscafe ще бъде представено берлинското списание Basso.
Гост в баня „Старинна“ е кураторът Вяра Млечевска, която ще представи изложбата „Краят и Отвъд“ с участието на международни утвърдени автори от Франция, Германия, Чехия, Полша, България и др.
За пръв път тази година ще участва и Археологическият музей с изложбата „Християнска археология” на редки и ценни издания от книжния фонд. В рамките на Нощта ще има лекция на тема „Какъв Иисус откриваме под пластовете на времето? Вярата на ранните християни и историческите факти“ от д-р Мартин Хайде (Германия) и проф. Питър С. Уилямс (Норвегия). Успоредно с нея, в музея ще се прожектират и документални филми за последните археологически разкопки в района на Пловдив.  
Регионален етнографски музей – Пловдив се открива изложбата „Магия за любов” с костюми за обредни и магични ритуали от отминали епохи. В духа на музея е и изложбата „Карловските майстори–ножари и медникари от фамилия Неделеви“. Същата вечер в Етнографския музей се открива и изложбата на карикатуриста Цочо Пеев.
За нощните посетители в Историческия музей ще бъде отворена постоянната експозиция „Българско Възраждане” а в Центъра за съвременна история ще се открие фотографската изложба „25 години по-късно” на група „Казанлък‘85“. В зала „Съединение“ може да се види новата  изложба „Дарителството – памет за утре”, която включва снимки, картички, лични вещи и спомени от живота на Пловдив и известни личности, свързали своя творчески и бизнес път с града на тепетата в периода от края на XIX до втората половина на XX век.

Exit mobile version