Кирил Кузманов обединява музиката на Иван Спасов с пловдивския пейзаж

За мен най-важно в работата ми е да бъда независим, да имам свобода в творчеството си. Това сподели по време на срещата с пловдивската общественост Кирил Кузманов, един от артистите резиденти от първата сесия на новата културна програма на Община Пловдив. Той сподели, че за него не е важно просто да създаде някакво произведение, а иска то да бъде добре осмислено, да отлежи и да го обмисли, преди да бъде представено като готов продукт.

Всичките ми проекти досега са били напълно независими, с няколко малки изключения, и в тях аз съм имал свободата да творя това, което съм искал, каза той. Кузманов разказа за връзката си с Пловдив, която е продължавала през целия му живот – израснал в Смолян, той често е преминавал през Пловдив. Някои от ранните му творби, които той показа, са свързани именно с родопския град.

Там имаше много огромни урбанистични проекти от социализма, които обаче бяха празни, необживени по никакъв начин, разказа той. Те са го вдъхновили за някои от първите му акции – като например водопадите „Каскадите“. Покрай живота в Смолян той е започнал да се занимава с планинарство и алпинизъм, което пък води до проектите „Втора тераса“, свързан с района около Мальовица.

Една от популярните му акции е „Кой контролира контролиращите“, изпълнена и записана в Китай, като видеото след това е прожектирано на много места по света. Преминавайки с велосипед през Тянанмън, той е записал на високоговорител фразата „Кой контролира контролиращите“, която излъчвал от превозното си средство на туристите и жителите в града.

На пловдивската публика Кузманов е най-известен с работата си по „Проект 0“ – чиято финална фаза бе монтирането на голямо огледало на улица „Златарска“, изпълнило пространството между две фасади. Това е един от тези проекти, чието изпълнение е отнело много време, а организацията и реализацията са били особено предизвикателни, поради обстановката в града около кандидатстването за Европейска столица на културата.

Интересен проект, донесъл му престижната награда „База“, е свързан с Женския пазар в София. Месеци преди неговото унищожаване, той е поканил хората да обърнат повече внимание на това пространство, което има своята ценност в историята на града. Работата е свързана със Софийска градска художествена галерия, която се намира диаметрално противоположно във възприятието на хората като място – какви хора ходят там, по каква причина и т.н., коментира той. Заради този контраст в проекта той е разменил местата им – в галерията са отворени сергии за продажба на различни продукти, докато на мястото на пазара в рамките на работното си време куратори от СГХГ са представяли изкуство.

Друг интересен проект, свързан с Пловдив развълнува много публиката в галерия „Капана“. Той е свързан с опазване на паметта на легендарен парашутист и известен на пловдивчани майстор на модели на самолети – Киро Киров. Самолетите, които той изработваше дълги години в Стария град от клечки за сладолед, са превърнати в музейно-артистична инсталация в изложбено пространство в София, проект показван и на други места. Заедно с представените самолети е показано и видео, запаметило момента, в който възрастният парашутист прави един последен скок, организиран специално от Кузманов в Северна България. Проектът е представян и на други места, но досега не е гостувал в Пловдив, като хора от публиката изявиха желание това да бъде организирано.

Актуалният проект, по който Кузманов работи в рамките на резидентната програма, е свързан с паметта на един от най-смелите и новаторски настроени композитори в българската история – Иван Спасов. Работейки със съвременни технологии, които преработват пейзажа и релефа на града, Кузманов ще слее пътят от Небет тепе до бомбоубежище до Понеделник пазара, вплетено с творба на Иван Спасов. Работата е съгласувана с роднините на композитора. Тя ще бъде демонстрирана на 30 септември, като всеки пловдивчанин или гост на града ще може да се запознае с нея на публичното пространство – входът към бомбоубежището зад Понеделник пазара по малката улица в посока Тунела.

Exit mobile version