Идея за разходка извън града: Празник на розата в Казанлък

Един от най-колоритните фестивали е наситен с многобройни събития и впечатляващи активности, а кулминацията му е този уикенд

Всичко започва още през далечната 1903 г., когато гражданите на гр. Казанлък за първи път организирали Празник на розата. Той бил посветен освен на красотата и цветята, също така и на милосърдието. Били подготвени богати изложби с рози и други цветя, както и провеждани излети до Шипченския манастир. Продавали се специално издадени картички с изгледи от Розовата долина на тема – розобер, традиционно производство на розово масло и др. Събирали се средства за бедни семейства, стари хора, сираци и за болните от туберкулоза. 

През 30-те години на XX в. събитието получило още по-голяма национална известност. С пускането в действие на подбалканската линия, по време на Празника на розата били композирани специални влакове за посещение на Розовата долина. Издавали се специални билети с намаление, които приканвали гражданите от различни краища на България да посетят розобера, за да усетят ненадминатия аромат на цветята.

Поради многобройни обстоятелства, честването е прекратено за кратко, но през 1966г. традицията е напълно възстановена, като за целта е избран специален организационен комитет.

С годините мероприятието се превръща в мащабен и колоритен фестивал, който добива популярност в цял свят. Хиляди туристи посещават Казанлък, за да зърнат многобройните събития и да се насладят на безбройните активности. Някои от най-впечатляващите сред тях, които не трябва да пропускате са:

Конкурс-спектакъл „Царица Роза“

Конкурсът „Царица Роза“ представлява дефиле на най-красивите и чаровни казанлъшки абитуриентки, които са част от гордостта и емблемата на града. По традиция с него започва Фестивала на розата. Спектакълът е най-чаканото събитие в Казанлък за годината и събира най-много емоция от зрители и гости.

Избраната ежегодно Царица Роза гостува на различни форуми в побратимените на Казанлък градове в различните континенти и е красив посланик на България по света. Тя предвожда и празничното карнавално шествие, което е кулминацията на Празника на розата, в първата неделя на месец юни. 

Ритуалът „Розобер и Розоварене“

Ритуалът „Розобер и Розоварене“ е ежегодното централно събитие за официалните гости и чуждестранните туристи. Розоберачи в народни носии, групи за автентичен фолклор, кукери и танцови състави огласят розовите градини и посрещат гостите на празника. В плодородните розови градини на селата в околността те приканват всички да наберат от цветето на боговете – маслодайната казанлъшка роза, да вкусят розово сладко, гюловица и ликьор от рози. Избира се най-сръчната розоберачка, която получава награда за своята усърдност от самите стопани. Пресъздадени от професионални и самодейни фолклорни състави са ритуалите „Розобер“ и „Розоварене“. Розовото масло се вари в гюлпаната, а стопаните подаряват на гостите от току-що произведената розова вода.

През идните почивни дни локациите са:

На 1 юни 2024г., събота в 9:30ч. ритуалът розобер е в село Ясеново, а на 2 юни 2024г., неделя в 9:30ч. ритуалът розобер е в край Казанлък. Имайте предвид, че участието се заплаща.

Фестивал на виното Розе

Между 31.05 и 02.06.2024 50 винарски изби от всички винени краища на България си дават среща в едно от най-омайните и красиви кътчета през май – Казанлък и Долината на тракийските царе. Събитието е по време на вековения земеделски празник, свързан с производството и преработката на рози и обръща сетивата ни към изкуството да виноправенето. По време на фестивала ще срещнете голяма част от лицата на българското вино, който споделят с хилядите си почитатели от цял свят своите умения да правят вино розе. Обикновено се провежда в читалището и ракона около него. Входът е свободен.

Празнично карнавално шествие

Над 5 хиляди участници в пъстра карнавална редица дефилират в продължение на час по улиците на Казанлък, изобразяващи различни моменти от историята и многоликата култура на Розовата долина. В пъстрото карнавално шествие дефилират и емблематичните „нашенци“ от Чудомировите разкази – ненадмината кака Сийка, бай Ганьо, лъжлив Съби и други характерни образи от Розовата долина. Красивите и весели редици се предвождат от Царица Роза, нейните подгласнички и свитата на малките Принцеси на розата. Кукери гонят злото, а конниците пазят пъстрите редици на карнавалното шествие. В пъстри нанизи от шевици и гиздави носии, с песни и танци огласят града представители на различни фолклорни формации.

Тази година то ще се проведе на 02 юни.

В ежегодни и с десетилетна традиция събития в Празника на розата в Казанлък се наложиха още Международният фолклорен фестивал, конкурсите за Мини Царица Роза и Мис Долината на розите, Фото-пленера на изявени фотографи от България и чужбина, Улицата на занаятите, Конкурсите за детска песен, Националното надиграване „Тъпан бие, хоро се вие”, Националния Зумба-маратон и много други.

Посещението и разходката през уикенда определено си струва, още повече че Казанлък е на около час и половина път с автомобил от Града под тепетата и е чудесна идея за разходка.

Снимки: www.kazanlak.bg

Exit mobile version