Гражданска инициатива ще брани архитектурното наследство

Архитекти, университетски преподаватели, юристи, историци и граждани с отношение към историята и естетиката на Пловдив стартират инициатива за защита на архитектурното наследство в града. Поредното унищожаване на вековна сграда, оказала се бивш паметник на културата заради процедура по отписването й от списъците за защита през 2012г., активира допълнително и без това твърде активните основни двигатели на идеята за експертна гражданска група, която да работи по съхранението на духа на града. Включително на исторически постройки, които са без защита, каквито в центъра има много. Както бе случая със спомената по-горе къща на ъгъла на улиците „Цар Иван Александър” и „Густав Вайганд”, от която днес не е останало нищо, благодарение на издаден План за безопасност и здраве.

За гражданската инициатива ни разказа проф. Мария Шнитер, преподавател в Пловдивския университет и бивш декан на философско-историческия факултет. Внучката на градоустроителя на Пловдив Йосиф Шнитер застана пред камерата на видеоподкаста „В Капана” на Под тепето именно край съборената красавица на „Цар Иван Александър” и „Густав Вайганд”, за да повдигне въпроса „Ще продължава ли това унищожение на паметта и естетиката на Пловдив?”.

„ Не сме сами. Вече няколко организации работят в една и съща посока, като смятаме да обединим усилията си. Всички те се опитват да променят правилата на играта. Защото доскоро си мислихме, че се борим срещу институциите, които се спазват закона и нарушават някакви правила. Оказва се обаче, че все по-често те с една хладна и делова насмешка казват, че спазват закона и всичко е законосъобразно. Така на нас остава да се примерим и да бъдем в ролята на свидетели. На нас тази роля не ни харесва”, заяви проф. Шнитер.

„ Щом спазвайки закона стигаме до тази разруха, очевидно този закон трябва да се промени. Това, което е добре да направим, е не да тичаме и да се състезаваме с поредния инвеститор, а да направим така, че инвеститорите от тук нататък просто да не получават подобни разрешения за такива сгради като тази, която бе тук. За тази цел от различни посоки се работи за предлагането на различни законодателни промени. В момента теме обществено обсъждане на Закона за културното наследство. Министерството на културата вече има конкретни предложения, НИНКН също действия. Те вървят в правилната посока, но на нас много ни се иска да вървят по-бързо. Това, което мислим да направим, е да ги подпомогнем. Да им предложим нашата експертна помощ, ако щете работа на доброволни начала, която да ускори и превърне в много по-естествен процеса до това да може един собственик да има шанса да запази и реставрира своята прекрасна стара красавица, а не да бърза да се отърве от нея срещу компенсацията от два апартамента. Трябва законово да се направи така, че собствениците на бъдат улеснени и насърчени в това да запазят тези съкровища”, смята проф. Мария Шнитер.

Подчертава, че гражданската инициатива вероятно ще имаме и политическа подкрепа. А и такава е нужна.

„Важното е да се постигне единомислие и да се координират усилията в една и съща посока. Изготвяме отворено писмо до Министерството на културата и НИНКН, но и до общината. Защото в крайна сметка окончателните разрешения за това какво да се прави или да се не прави се подписват тук, в общината. Някои от нещата касаят местни наредби. Издаването на прословутия План за безопасност и здраве например, с което определено се злоупотребява вече неведнъж”, допълни университетският преподавател.  

Тя и съмишлениците й ще настояват да се оповести списък с обекти, които имат потенциала да бъдат регистрирани като защитени културни ценности и които са заплашени реално от инвеститорски интереси.

„ От една страна оповестяването на такъв списък ще забърза инвеститорите, които ще се опитат да ги съборят преди да е приключила процедурата по тяхното защитаване, но от друга страна това ще отвори очите на институциите”, смята проф. Шнитер.

Очаквайте по-късно видеото с проф. Мария Шнитер!

Exit mobile version