Доц. Кунчев: Пловдив е безопасен град

Този вирус не е бил тук, заяви държавният здравен инспектор

Това е заключението от първото българско представителното проучване за наличието на антитела срещу коронавирус в Града под тепетата

Град Пловдив е избран за провеждане на епидемиологично проучване за наличие на антитела срещу SARS-COV -2 по няколко причини и се оказа точен избор.

Основният извод е, че Градът под тепетата е безопасен за посещение и туризъм. Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев по време на представяне на резултатите от проведеното масово тестване сред 1108 души в Пловдив.

„Облегнахме се на много добре развити структури, като УМБАЛ „Свети Георги“, РЗИ, МУ, Медицинския щаб, Областния оперативен и т.н., и трябва да похвалим интелигентността на населението – хората реагираха изключително адекватно“, коментира доц. Кунчев.

Изводът от изследването е, че българското общество в много малък процент се е срещало с вируса и възприемчивостта на населението все още е висока, тъй като голяма част от него няма изградени антитела.

1,08 % са се срещали с коронавируса в Пловдив и имат антитела

Важно е да се знае, че тази извадка е представителна за Пловдив и неговия тип население. И не е релевантна за други градове. Нивото на статистическата грешка е от 0,5 до 2,35.“

Какво показват резултатите от пробите в двата етнически квартала Столипиново и Шекер махала.

В най-големия ромски квартал са изследвани 20 семейства, а в Шекера -10. Там няма нито една положителна проба, стана ясно днес.

„Ето защо неведнъж сме казвали, че  рискови са всички райони и не трябва да делим хората на етнически принцип,“ коментира областният управител Дани Каназирева.

Доц. Кунчев уточни, че изследването няма претенции за това, че покрива цяла България. По думите му резултатите от него доказват, че това което правим за момента е правилно – „не изпуснахме вируса, за да не се случи това, което става в Швеция“.

„Видно е, че няма силна циркулация на вируса, но ако не се следват правилата, има много материал за изгаряне, тъй като 98 % от Пловдив не се е срещал с вируса,“ предупреди главният държавен здравен инспектор.

Днес Пловдив е максимално безопасен град за посещение и туризъм, подчерта доц. д-р Ангел Кунчев.

„Ситуацията никак не е лека, не знаем какво ни чака и какво следва. Циркулация на вируса има. Към момента и двете големи огнища са санирани – те са приключили. Така ще действаме и занапред – където има огнище ще потушаваме. Борим се да държим вируса под контрол, но нищо не се е променило,“ каза още той.

Инспекторът подчерта, че за това най-важни остават трите „Д“ – дистанция, дезинфекция и дисциплина.

Той апелира за осъзнато поведение.

„Нека всеки едни, които се почувства зле, да потърси лекарска помощ и да се изследва. Така ще спаси близките си. Всяко забавяне може да доведе до усложнения и новозаразени. Ако не се научим да живеем с вируса, то едни бъдещи рестриктивни мерки така могат да блокират икономиката, че ще трябва да излезем на улицата. Трябва да намерим баланса, при това не за следващите 100 години, а максимум за следващата една година,“ допълни той.

Кунчев каза още, че няма по-лошо от това хората да карат ковид-19 съвсем леко или да нямат никакви симптоми.

Няма ги антителата. Този вирус не е бил тук„, подчерта той, като не изключи, че е възможно организмът да не развива антитела, а да създава клетъчен имунитет, за които към този момент няма изследвания.

Той припомни, че 80 на 100 от хората карат вируса без или с много леки симптоми, 20% дават клиника, а от тях 5-6% се нуждаят от медицинска помощ и/или интензивно лечение.

Точните цифри: от 1108 проби само 19 са положителни. 13 от тези хора вече са оздравели. Шестте положителни са от рискови групи – медицински персонал и хора от третата група, участвала в изследването по желание – тествани с мотив, че са били в рискови страни или са се чувствали зле.

Exit mobile version