Директорът на Природонаучния музей защити динозаврите: Ще разширим експозицията с птеродактил и още

Това е демо-версия, ще има още динозаври и модули с добавена реалност

Аниматроник динозаврите имат възпитателен ефект, категоричен съм в това и го казвам с моя близо 15-годишен опит със студенти и деца, това пише в официално писмо-отговор гл. ас. д-р Огнян Тодоров във връзка с изявената позиция от Камарата на архитектите и Съюза на архитектите срещу новата зала на динозаврите в Дома на новороденото, част от Природонаучния музей. Те предизвикват любопитсвото на децата и виждаме ефекта сред „младшите стажанти“ – 7 деца на възраст от 9 до 12 години, част от екипа на музея, пише още Тодоров. Той възрази срещу оценките, че експозицията е „кич“ и „напомня селски панаир“, каквото е мнението на архитектурната гилдия.

В отвореното писмо обществеността добива представа и за бъдещите планове на публичния музей – добавяне на още 4 динозавъра от най-познатите на децата видове, изграждане на модули с добавена и виртуална реалност, закупуване на отливки от динозаври, както и реални части – зъби, кости и др. от динозаври и прочее.

Д-р Тодоров уточнява, че цялата експозиция е „изцяло мое решение“, както и идеята за изпълнението ѝ. Той уточнява, че е получил награди от Министерство на културата за работата си и цитира ръста на посетителите, както и награди, които самият музей е получил, като „Най-добър музей за 2016 година“. На финала той уточнява, че ако архитектите си бяха „направили труда да проучат намеренията за цялостната визия на проекта“, биха разбрали, че нещата, които КАБ и САБ искат да видят – реални вкаменелости, интерактивни модули и др. – са предвидени. Огнян Тодоров изразява надежда, че писмото на архитектите няма скрит подтекст и съжаление, че „безпочвените обвинения“ сриват авторитета на музея. Той прилага и подкрепителни писма от двама специалисти – проф. Златозар Боев от БАН и гл. ас. д-р Славея Петрова, както и писмо от китайската компания, доставила моделите на динозаври.

Exit mobile version