Да помечтаем за бъдещето на сградата на БНБ (ГАЛЕРИЯ И ВИДЕО)

Десетки пловдивчани с отношение към духа, архитектурата и историята на Пловдив, се възползваха от поканата за свободно посещение в сградата на БНБ на Малката главна днес. В ролята на гид влезе кметът на район Централен Георги Стаменов, който инициира Ден на отворените врати в една от най-впечатляващите постройки под тепетата. С идеята пловдивчани сами да генерират идеи за бъдещето на паметника на културата, проектирана от швейцарския архитект Якоб Хайнрих Майер.

Хората се разходиха из Банковия салон, в трезорите на бившата Народна банка под земята, из административните стаи и канцеларии. Сградата е пълна със съвършено запазени автентични детайли. От дървени гишета и сейфове, през часовника на входа. От вратата към салона за обслужване, която е и стандартна, но може да се превърне във въртяща се с натискане на един механизъм на почти 120 години, до плочките в коридорите. От вековните осветителни тела и лампиони, до мраморните стълби.

В банковия салон е изложен и проекта за ремонт и реставрация на фасадата на сградата, съгласуван от НИНКН и дарен от БНБ на общината, старт на който може да бъде даден още следващата година. Стига някой от екипа на Здравко Димитров да прецени, че тази сграда е по-важна за града от спортна зала Строител, например.

„ Днес дадохме възможност на всеки един да влезе и да огледа и вътрешната архитектура на тази прекрасна сграда. Малко са хората, които са имали възможност да влязат вътре, да стигнат до трезора и да огледат банковия трезор. Затова направихме тези Отворени врати, за да може всеки един да се запознае и да помечтае. И ако иска да даде предложение какво би било възможно да се случи с тази сграда, как той иска да я види след пет години и какво послание искаме да направим към нашите бъдещи поколения. Защото посланието, което е направено през 1909 г., когато е построена сградата, е ясно и днес се гордеем с него”, коментира кметът на Централен Георги Стаменов.

Той подчерта, че се надява хората във времето да изразят своето мнение „за какво мечтаят да е сградата на БНБ”.

Лично той заяви, че мечтае да се превърне в място, изпълнено с живот. Като добави, че въпросът за бъдещата функция на сграда трябва да намери отговор след много сериозен и широк обществен дебат. Но мнението му е, че намесите във вътрешното пространство и детайлите трябва да е минимално, за да се запази автентичния дух на зданието.   

Exit mobile version