БНТ Пловдив разказва кога театърът се превръща в лаборатория за търсене на обществения смисъл

Филмът „Българска трилогия” разкрива как романите се превръщат в постановки

Кога един театър  се превръща в лаборатория за търсене на обществения  смисъл ? Кои са големите категории на българското живеене ,  разговорът , за които се води единствено на територията на изкуството ?   Отговорите на тези въпроси търси документалният филм на БНТ Пловдив  „БЪЛГАРСКА ТРИЛОГИЯ „ . Филмовият разказ  проследява създаването на три театрални спектакъла на сцената на Драматичен театър Пловдив през последните няколко години.  

 „Ако във „Възвишение“,   по романа на Милен Русков,  изследваме взаимоотношенията на българите с идеята за Свободата,  в „Сестри Палавееви“ ,  по Алек Попов  – с  Историята ни,  то в спектакъла „Вълци“ , по „Трънски разкази „ на Петър Делчев ,  темата е – как ние живеем с Вярата и Бога .“ – така драматургът на пловдивския театър Александър Секулов  определя няколкогодишното усилие на първия български професионален  театър да  изследва  важни теми  и да предизвиква  обществения  диалог.

Как  романите се превръщат  в  театрални постановки , какво е  определящо  в сценичните интерпретации  –   за това във филма говорят  знаковите  български  режисьори : Диана Добрева , проф. Иван Добчев , Елена Панайотова.

Вълнуващо и завладяващо,  яркото актьорско присъствие  на артистите от трупата на пловдивския театър в трите спектакъла е запечатано от камерата на БНТ по време на представления, репетиции и зад кулисите.

И още – на какво мирише  сценичният прах  и  неописуемата притегателна сила на черната кутия , на която един театър майстор и неговите момчета са се предали завинаги  .
Премиерното излъчване на лентата е на 29 ноември , от 22.15 часа , в рубриката за документални филми на БНТ 2 .
 

Exit mobile version