Арх. Петров: Законът за културното наследство трябва да има приоритет

Трябва да има процедура за отчуждаване на застрашени обекти, смята директорът на НИНКН, както е в много други европейски държави

За спешни промени в Закона за културното наследство (ЗКН) призова архитект Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство. Според пловдивчанина ЗКН трябва да има приоритет пред други закони, в които понякога се влиза в противоречие – най-често със Закона за енергийна ефективност, за достъпна среда и за устройство на територията.

Случаите с ремонтите, свързани с енергийната ефективност на Католическата църква в Пловдив или театър „София“ са абсурдни казуси, коментира той пред БТА. Не би трябвало да се достига до там и в подобни случаи ЗКН трябва да има предимство, добавя той. Тепърва ще има още повече подобни казуси, казва още архитект Петров.

Наложително е да се измисли и механизъм за отчуждаване на застрашени от разпадане сгради, които имат културна ценност. Така е в много европейски държави, докато в България дори при добро желание, институциите са с вързани ръце.

Проблем е също и фактът, че реална защита имат само обектите с окончателен статут, а те не са толкова много. Дори голяма част от тракийските могили попадат в този списък. Така няма истинска защита за тях – каквото не е забранено е позволено. Дори НИНКН да издаде някакво становище, то съдът ще го отхвърли и инвеститорът може да прави каквото си иска.

Друг проблем е с възможността за събаряне на сгради и несъществуващото задължение тя да бъде построена наново в истински автентичен вид. Възможно е сгради, които не са конструктивно опасни, да бъдат разрушени – или „демонтирани“, според правния термин, а след това след това няма как съдът да задължи инвеститорът да издигне отново сградата с автентични материали. Така се получават стиропорени имитации от магазина, ерзац фалшиви сгради, коментира Петров.

Важен акцент е и всички становища да бъдат прозрачни, добави още арх. Петър Петров. Опазването на културното наследство е важно за цялото общество и становщата трябва да са публично достъпни за всички. Те са обща ценност и решенията за тяхното бъдеще трябва да бъдат достояние на всички, коментира Петров.

Exit mobile version