3000 лева за бира в парка? Пълен абсурд!

Ето и някои доводи за допускане употребата на алкохол на обществени места

Евлоги Георгиев

Днес общинските съветници в Пловдив решиха да налагат глоби от 100 до 3000 лева на всеки, който употребява алкохол и други упойващи вещества по улици, площади, паркове, зелени площи и други обществени места. Това предвиждат промените в Наредбата за осигуряване на обществения ред, които гласуваха днес пловдивските общински съветници.

За приложимостта на тази абсурдна наредба изобщо не искам да отварям дума. Само си представям как идва някой блюстител на реда и започва да инспектира бутилката ми – дали е безалкохолна бира с 0% съдържание на алкохол или ‘’нормална’’ бира. А ако пия водка в бутилка от минерална вода? Ще ми отнеме бутилката и ще я занесе на лаборатория ли? Или направо ще си пийне от нея, за да провери? А ако пия някакъв коктейл?

Но всяка наредба си има някаква цел и, понеже задълбочени дебати на ниво национална и местна власт липсват, нека погадаем какво цели тази наредба.

1. Да се санкционират всички употребяващи алкохол на обществени места 

Защо? Защо трябва да се санкционират тези хора? Защото замърсяват? Вдигат шум? Държат непристойно? За да не си показват половите органи на случайни минувачи? За всяко от тези провинения си има предвидени глоби така или иначе по други наредби и закони. Един човек може да замърсява, да бъде шумен и да се бие и без да е изпил една бира.

2. Да се санкционират само тези, които пият като за последно т.е. не се санкционират пиещите спокойно биричка, а само очевидно тежите алкохолици. Един вид избирателно прилагане на наредбата. 

Пак няколко въпроса – кой ще прецени кой е за глоба и кой не? И изобщо – може ли една наредба да се прилага избирателно? Май не.

3. Общинарите просто искат да събират пари в градската хазна.

Ако това е истинската причина, да го бяха измислили малко по-креативно. Някакъв допълнителен данък или такса. И без това са факири в измислянето на меко казано спорни и често откровено незаконни такси. Да не забравяме доказания факт, че държавата е най-честият нарушител на собствената си нормативна рамка. Но, имайки предвид приложимостта на тази наредба, тя едва ли дори ще избие разходите по нейното приемане и администриране.

4. Тотално фиктивна наредба с цел да се имитира дейност и желание за ред. 

Има доста такива. Уж се приемат закони и наредби, но реално не се прилагат. С това ли се занимават старейшините? Губят си времето с приемането на нарочно неприлагани или направо неприложими наредби?

5. Чист лобизъм с презумпцията, че ако хората не пият по паркове, градинки и площади, ще пият в пловдивските заведения.

Ок, кажете така – стимулираме пловдивските барове и ресторанти. Ама не.

Ето и някои доводи за допускане употребата на алкохол на обществени места.

1. Да покажем, че живеем в отворено и свободно общество, където гражданите имат право да се възползват от публичните пространства. Не сме в Саудитска Арабия все пак. Свободата, разбира се, не значи свободия – нека шумните, агресивни и замърсяващи индивиди бъдат глобявани. Но защото са шумни, агресивни и замърсяващи обществените пространства. А не защото пият бира на пейка.

2. Защото повечето светски и цивилизовани градове в Европа не е проблем да си пиеш биричката в парка. Със сигурност много от общинските съветници, въпреки скромните си заплати, са били в лондонски паркове. Какво ли са видели там? Спокойни, засмени младежи и по-възрастни семейства, които си правят барбекю и пият бира в парка. Подобна е и картинката в Париж, Хамбург, Мадрид и къде ли още не.

Но да не гледаме толкова надалеч. Ето как изглежда един детски рожден ден в софийски парк. Виждате ли бутилката бира? Ауууу, отрепки.

 

Exit mobile version