Църквата „Св. Марина” е броила 750 хиляди лева на наследниците на Гръцкото училище

Сделката е сключена на 18 април, земята под сградата вече е със статут за религиозни дейности

Даренията са две, на обща стойност близо 600 хиляди лева по данъчна оценка

Иво Дернев

Църква „Св. Марина” е платила 750 хиляди лева за собствеността на наследниците на т.нар. Гръцко училище, „кацнало” на склона на Джамбаз тепе над Понеделник пазара. Това показват документите, с които Под тепето се сдоби от Агенцията по вписванията. Хронологията по придобиването на може би най-апетитният имот в града приключва със сделката между „Св. Марина”, представлявана от дясната ръка на Николай Пловдивски- Знеполския епископ Арсений със светско име Атанас Лазаров, в качеството му на купувач, и наследниците Петър Братанов, Живко Братанов, Васил Братанов, Маргарита Гегова и Иванка Стоицова, в качеството им на продавачи. Покупко-продажбата е изповядана от нотариус Теодора Кашилска на 18 април тази година.

Лицето на сделките епископ Арсений като дясна ръка на Николай Пловдивски

Двадесетина дни по-рано „Св. Марина” придобива другата част от бившето Гръцко училище на върха на Трихълмието под формата дарение от „Пълдин туринвест”. На същата дата- 27 март, дарение на църквата прави и Георги Гергов. В качеството си на председател на съвета на директорите на „Стария Пловдив” АД, той дарява дворно място в съседство с гореописания имот с обща площ от 250 квадратни метра. Именно там от митрополията имат намерение да вдигат нова църква.

Но да се върнем на покупко-продажбата. „Св. Марина” купува от наследниците поземления имот с обща площ 1029кв. метра и приземния етаж на съществуващата сграда с площ от 402 кв.м. Както следва, според собствеността им църквата плаща 150 хиляди лева на Маргарита Гегова, 225 хиляди лева на Иванка Стоицова, 150 хиляди лева на Петър Братанов, 112 500 на Живко Братанов и 112 500 на Васил Братанов. Или общо точно 750 хиляди лева. На толкова е изповядана сделката, а в извършения нотариален акт става ясно, че данъчната оценка на имота е 558 933,90лв. Припомняме, че преди изненадващото развитие около този парцел, той се продаваше за милион и половина евро.

Колкото до даренията, те се извършват на една и съща дата- 27 март. И двата нотариални акта съставя нотариус Светла Йорданова. В едното Веска Пищялова дарява на църквата „Св. Марина” трети и четвърти етаж от сградата в качеството си на представител на дружеството „Пълдин Туринвест”, като председател на Съвета на директорите на „Международен панаир Пловдив” АД. Обектът с предназначение „обществено хранене” е с данъчна оценка 574 551 лв. Другото дарение е за дворно място с обща площ от 250 квадратни метра на ул. „Хемус” 16, което църквата „Св. Марина”, представлявана от Знеполския епископ Арсений, приема от Георги Гергов в качеството му на председател на Съвета на директорите на „Стария Пловдив” АД. Според нотариалния акт, данъчната оценка на дарения имот е 13 484,80 лв.

Към момента на нашата проверка днес, земята под бившето Гръцко училище вече е със статут за религиозна дейност. При все, че сградата отгоре е с предназначение „обществено хранене”. Каква религиозна дейност ще кипи там, предстои да разберем.

Сигурно е едно. Каквото и да се случи в бившето Гръцко училище и прилежащите му дворни части, ще трябва да бъде съгласувано от НИНКН и одобрено от Министерството на културата. Сигурно е и друго. Освен платените 750 хиляди лева за покупката на този така апетитен имот, които са под пазарната му стойност, ще бъдат нужни още поне два пъти по толкова, за да се извърши реконструкцията на сградата. Вероятно отново някои от многото приближени на Николай Пловдивски бизнесмени ще отворят сърцата и кесиите си към църквата и ще откликнат на духовните щения на главата на най-голямата епархия у нас с дарения. Или пък не. Очевидно църквата има доста спестени свободни средства, щом успява да се превърне в сериозен играч на имотния пазар.

Exit mobile version