Мръсният въздух на Пловдив е най-голямото предизвикателство пред новия кмет

Извършено проучване показва, че най-значим източник на емисии на ФПЧ10 в Пловдив е битовото отопление – 76%, следвано от транспорта – 14%, промишлени източници – 7%,  обществени сгради с нискоефективни отоплителни съоръжения  – 2%, строителни дейности – 1%.

28 станции от монтираните в в града са дарени от „Бизнесът за Пловдив“ Airbg.info е сайтът, който дава ежедневно инфо от данните от тези станции

Според Световната здравна организация замърсяването на въздуха е причина за 2 милиона преждевременни смъртни случая глобално на година. СЗО свързва пряко замърсяването на въздуха с пет от най-разпространените белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Доклад на Европейския съюз от 2017г. показва, че в България на ден умират над 50 души заради болести, предизвикани от замърсен въздух. Страната ни е на 25-то място в света по смъртни случаи, причинени от тях.

Пловдив е един от градовете в Европа, в които замърсяването на въздуха е значително. Влияние оказват битовото отопление с твърдо гориво, транспортът, промишлеността, строителството и ремонтните дейности, почистването и зимното опесъчаване. Особеностите на климата – дълги безветрени и безвалежни периоди, температурни инверсии, образуване на мъгли – също благоприятстват задържането на ФПЧ до 10 микрона в атмосферния въздух, които са основният замърсител на територията на общината, предимно през есенно-зимния сезон. Средно 208 дни в годината времето е тихо, средно 294 дни в годината има температурни инверсии, средно 255 дни в годината има задържане на мъгла и помътняване на атмосферата, средно 265 дни в годината са без валежи, което води до сравнително висока фонова концентрация на замърсителите. През пролетните месеци се увеличават естествената циркулация в атмосферата и честите валежи, и се преустановява допълнителното внасяне в околната среда на пясък, както и използване на въглища и дърва за отопление. Превишенията на нормите през летния сезон се дължат на продължително засушаване на въздуха вследствие разпрашаване на сухи и неподдържани терени. В края на лятото и началото на есента необработените земеделски земи в околностите на града са източник на замърсяване в периоди, по-дълги от 5 дни без валежи и вятър със скорост над 2m/s. Има замърсяване и от териториите около община Пловдив, където има общини със силно развита селскостопанска дейност. Животновъдните и земеделски дейности, освен във фермите и стопанствата, се извършват и в самите жилищни имоти, разположени в регулационните граници на населените места на разстояние от 2 до 5км.

За последните седем години дните с регистрирани превишения на средноденонощната пределна норма за фини прахови частици са далеч над допустимите 35 дни годишно, определени от законодателството на ЕС. Броят им за периода от 2010 до днес е, както следва:

За 2010 година – 167 дни;

Извършено проучване показва, че най-значим източник на емисии на ФПЧ10 в Пловдив е битовото отопление – 76%, следвано от транспорта – 14%, промишлени източници – 7%,  обществени сгради с нискоефективни отоплителни съоръжения  – 2%, строителни дейности – 1%. Отоплението с въглища и дърва оказва съществено влияние върху размера на емисиите, зависещо от техническите характеристики на горивния процес, пепелното съдържание и механичната структура.

Така изложената обективна обстановка налага търсенето на решения за подобряване на качеството на атмосферния въздух /КАВ/. В тази връзка Община Пловдив приема преди 14 години Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на Общината за периода 2003-2010г.

От публикувания на електронната страница на Община Пловдив отчет по изпълнението на Програмата става ясно, че:

В отчета липсва следната информация:

Видно е, че изготвянето на Програма за периода 2003-2010г. е стъпка в правилна посока, но изпълнението на заложените мерки е крайно незадоволително. Може да се заключи, че вместо намаляване на условията за вторичен унос на прах, са възникнали нови. Мониторинговите системи са регистрирали завишение на концентрациите на прах от горивните процеси в транспорта, вместо намаляването им.

Поради непостигане на предвидените в Програмата за 2003-2010 резултати, е приет План за действие за периода 2011-2013г., а впоследствие и План за действие за периода 2014-2015г., чиято цел е достигане на нормите за фини прахови частици ФПЧ10 и азотен диоксид NO2, намаляване на здравния риск, контрол на мероприятията за намаляване замърсяването от транспорта и битовото отопление, строителните дейности, дейностите по опесъчаването и почистването, формулиране на мерки за подобряване КАВ.

През 2012г. по заповед на кмета на Община Пловдив е назначен Програмен съвет за оценка и управление на КАВ, на който се възлага да изказва мнения, становища, препоръки и забележки по изготвянето и реализацията на мерките в Програмата за управление на КАВ; и да осъществява контрол и при необходимост да предлага компенсиращи мерки за срочното и навременно изпълнение на дейностите в Програмата. В медиите и в електронната страница на Община Пловдив няма данни за проведени заседания и взети решения. На пресконференция в края на м. декември 2017 от Община Пловдив заявяват, че предложенията, които се приемат в срок до 09.02.2018г. относно Програма за подобряване на КАВ и План за действие към същата за периода 2018-2023г. ще бъдат разгледани от програмен съвет.

През 2014г. е приета нова Програма за опазване на околната среда на Община Пловдив в периода 2014-2020г., чиято основна цел е привеждане в съответствие на качеството на въздуха в община Пловдив с националната цел за ограничаване на експозицията на ФПЧ2,5, която е 18μg/m³ и следва да бъде постигната през 2020г., както и привеждане в съответствие с националната средногодишна целева норма за Б(α)П, чийто оценъчен праг е в размер на 1ng/m3и следваше да е достигнат до 01.01.2013г. Извършени анализи показват, че водеща роля при замърсяване на атмосферния въздух с ФПЧ2,5 и Б(α)П има комунално-битовото отопление, и по-конкретно битовото, защото участието на комуналното е ограничено. Битовото отопление е значим източник на емисии на прахови частици през есенно-зимния сезон. Емисиите от този източник са в пряка зависимост от:

Битовото отопление се характеризира с т. нар. “ниска емисия”, отделена от индивидуални и локални отоплителни инсталации, обслужващи едно или няколко домакинства. Отвеждането на димните газове е на малка височина (до 30 метра) чрез комини, за които не се води регистър и чиято експлоатация не се контролира. Тези инсталации са нискоефективни и отделят големи за мощността си емисии. При гъсто жилищно застрояване (характерно за централната част на града) и лоши метеорологични условия (без възможност за разсейване) те се натрупват близо до мястото на отделяне и са предпоставка за нарушаване на нормите за опазване на човешкото здраве. Освен това съществува лоша практика сред населението да се изгарят различни битови отпадъци, при което в атмосферния въздух се отделят значителни количества опасни за здравето вещества.

В електронната страница на Община Пловдив липсва отчетност за извършеното в периодите 2011-2013г. и 2014-2015г. и  съответно постигнатите резултати.

Тъй като общинските органи следва да информират населението, както и екологични организации и сдружения; организации, свързани с опазване на общественото здраве; организации, представляващи интересите на чувствителни групи от населението; асоциации и браншови организации, по отношение изпълнението на приетите програми, СНЦ „Бизнесът за Пловдив“ изпрати писмо до Община Пловдив с искане за достъп до отчетите за изпълнението на Планове за действие 2011-2013 и 2014-2015. Община Пловдив предостави отчети за годините 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 и 2016. Съдържанието на отчетите показва, че заложените мерки за подобряване КАВ с всяка измината година намаляват, както е видно от таблицата по-долу:

 

         Период 2011 2012 2013 2014 2015 2016
МЕРКИ бр./год. 62 62 49 21 16 9
Изпълнени 5 6 7 3 5 1
Частично изпълнени 22 12 14 2
В процес на изпълнение 21 29 22 11 9 8
Неизпълнени 14 15 6 7

В заключение към отчетите към всяка една от посочените години е направена констатацията, че с изпълнението на мерките за намаляване нивото на ФПЧ10, ФПЧ2,5, азотен диоксид и полициклични въглеводороди ПАВ и подобряване на качеството на атмосферния въздух, не са постигнати очакваните резултати. Подчертано е, че това се дължи на значителния дял на битовото отопление, върху което Община Пловдив няма пряко влияние, както и метеорологичните условия, характерни за региона – тихото време и инверсионните състояния през студеното полугодие, върху които също не може да се влияе.

Понастоящем измерването на КАВ на територията на община Пловдив става чрез две автоматични измервателни станции, управлявани от РИОСВ – Пловдив: АИС „Каменица“ и АИС „ЖК Тракия“. До средата на 2015г. втората се е намирала на кръстовището на бул. „6-ти септември“ и бул. „Цар Борис III Обединител“, след което с решение на ОбС е преместена на кръстовището на бул. „Освобождение“ и ул. „Съединение“ в жк „Тракия“.

СНЦ „Бизнесът за Пловдив“ изразява становище, че това далеч не е достатъчно предвид голямата площ на града, а и данните се публикуват с голямо закъснение. Сдружението подкрепя проекта “Air Bulgaria”, част от международен проект, стартирал в немския град Щутгарт през 2015 година. Целта е на територията на цялата страна да функционират поне 500 мобилни станции за проследяване качеството на въздуха. Сдружението е в процес на закупуване на 41 броя мобилни станции, които ще допълнят съществуващите в момента 19. Те ще бъдат инсталирани на територията на всички градски зони и околностите за по-голямо покритие и получаване на меродавна информация за състоянието на атмосферния въздух в реално време.

СНЦ „Бизнесът за Пловдив“ счита, че Община Пловдив е задължена да работи изключително усърдно в интерес на своите граждани за значително подобряване на КАВ. В тази връзка положително влияние върху КАВ биха оказали следните действия:

Източник: Бизнесът за Пловдив

Exit mobile version