Демократична България за Бюджет 2020: Застой и управление без реформи

„ Демократична България в Пловдив ще гласува „Против” предложения Бюджет 2020 на община Пловдив – поредният бюджет, робуващ на партийните назначения и посредствеността. В него не се вижда дори начало на реформи и инвестиции с добавена стойност, които могат дадат нова енергия на града ни”, заявяват от групата на политическото обединение в Общински съвет. Финансовата рамка ще бъде гласувана утре в местния парламент, като се очаква да бъде приета от мнозинството.

Ето какво заявяват в позицията си съветниците от Демократична България:

Армията от хартиени чиновници изяжда бюджета

Над 80% от бюджета на Пловдив се разходва за заплати и издръжка на общината. Това е в разрез с нашата последователно отстоявана позиция, че в 20-те години на 21-ви век е задължително за град като Пловдив да премине от голяма, партийна и раздута администрация в малка, професионална и електронна. Ние от Демократична България считаме, че ефективното разходване на общите ни пари е първа стъпка към икономическо развитие на града ни. Загърбването на партийните интереси може да даде нова енергия на града ни.

Работата на общински съвет и общината – отново на тъмно

В бюджета на общината не е видима реформа на общински съвет и общината в посока прозрачност при работата им. Днес заседанията на общински съвет не се излъчват в местна телевизия и интернет, не е ясно кой общински съветник как е гласувал, заседанията на комисиите са скрити от обществеността, няма публичен регистър на питанията към кмета, не е публично с какъв документооборот работят общинските съветници. Нашето убеждение е, че работата на общински съвет трябва да бъде реформирана, като се създаде електронна платформа, където да се отразят гласуванията на всеки съветник, да се даде публичност на заседанията на комисиите и документооборота в тях. От бюджет 2020 е видно, че сегашната власт успешно наследява модела на управление „Тотев“.

Конкурентното предимство – столица на културата, отрязано като с нож и захвърлено

С приключване на годината на титлата бюджетът на общината се връща към миналото, като предвижда едва 0.6 % за културно съдържание. Липсват решения, които да утвърдят града като културен център – процес, който не се изчерпва в една година. Пловдив разполага със собствено конкурентно предимство – хилядолетна културна история и потенциал на безброй творци. Вместо то да се използва и инвестициите в култура с многократна възвръщаемост да донесат висока добавена стойност, се търсят средства от най-прозаичния източник – данъци и продажби на общински имоти.

Капиталовата програма – зависима от външно финансиране

Капиталовата програма е скромна и оставя множество от важните инвестиции, необходими за устойчива промяна, за неидентифициран момент в бъдещето. Капиталовата програма на Община Пловдив възлиза на крайно недостатъчните 85 млн. лв., от които 51 млн. лв. представляват финансиране по програми на ЕС. Не са налице адекватни мерки за справяне за превърналите се в нарицателни за Пловдив екологични проблеми като мръсен въздух и загиваща зелена система. Въпреки че не разполага с достатъчно средства, администрацията предвижда безсмислени и откровено вредни разходи като:

Ние от Демократична България настояваме в бюджета да се предвидят средства за:

Аргументът на властта, че нямало пари за важните за Пловдив проекти, е напълно несъстоятелен. Пари има, просто те се разходват посредствено и за обслужване на партийните назначения. Радикална реформа на назначенията в общинската администрация и общинските предприятия ще осигури сериозен финансов ресурс за реализация на ключовите за Пловдив проекти. Смелите решения за инвестиции с възвръщаемост, които в този бюджет липсват, ще оттласнат Пловдив нагоре и ще спрат спираловидното спускане, обусловено от досегашния модел – огромна администрация, нарастващи разходи по нея, липса на средства, нарастващи данъци.

 

Exit mobile version