Балабановата къща – емблема на Стария Пловдив

Историята на сградата започва в началото на ХIХ век с богатия търговец, член на кафтанджийския еснаф, хаджи Панайот Лампша. Според Любен Каравелов той е бил сред най-именитите пловдивски търговци от средата на века. В края на столетието е закупена от Христо Геров, племенник на възрожденеца Найден Геров, а последният ѝ собственик е търговецът на дървен материал Лука Балабанов, чието име носи и до днес.

През 1935 г. къщата е съборена, но в периода 1976-79 г. е възстановена по оригиналното заснемане на архитект Христо Пеев, най-задълбоченият изследовател на пловдивските възрожденски къщи.

Размерите на сградата в действителност са внушителни – застроена е на площ от 546 кв.м. и обхваща обем от 4723 куб.м. В архитектурно отношение Балабановата къща е образец на симетричните къщи от XIX век, носеща влиянието на богатите къщи от крайбрежието на Босфора.

Голямата порта откъм улицата и срещуположната й врата към двора отвеждат в продълговат пруст с висок таван, около който са били разположени стопански и домакински помещения. До горния етаж води вътрешна стълба, която въвежда в голям остъклен салон. Средната му част е най-представителна, с богато украсен дърворезбован таван. Покрай салона има четири стаи с неповторима атмосфера. Обзаведени са с реставрирани старинни мебели, тъкани и други вещи, демонстриращи вкуса и възможностите на богатите пловдивски граждани.

Прочетете още и вижте много снимки във виртуалния гид Lost in Plovdiv

Снимки: Даниела Калчева, стажант

Exit mobile version