Млади хора учредяват партия и се борят за истинска демокрация

Съществуват 3 стълба в организацията – Директна демокрация, Базов доход и Енергийна икономика

Организацията се бори за истинска демокрация, в която народът има глас и власт, депутатите са делегати, които изготвят законите, но хората са тези, които гласуват и решават

Екатерина Стоянова

Група будни българи , недоволни от случващото се в страната, подели инициатива във фейсбук, която по-късно прераснала в Български Съюз за Директна Демокрация.

Идеята и целта на инициативата са да се съберат достатъчно хора, желаещи да променят политическото състояние в България. Недоволни от настоящата представителна „демокрация”, в която не се дава глас на народа, ограбва се и се вършат непрозрачни дела, тези хора решили да предприемат мерки. 

Постепенно организацията се превърнала в политическа и в момента е партия. Това се случило заради законите и Конституцията, които сочат, че, за да изявяваш претенции за реална промяна в политиката на държавата, трябва да бъдеш част от партия. Това обясни Георги Величков, член на БСДД. Предприемач, завършил НСА, определящ се като работещ човек, който, въпреки държавата, желае да се развива и живее в България. Той ни разказа малко повече за идеята на БСДД:

Съществуват 3 стълба в организацията. Първият е Директна демокрация. Тя е в основата на всичко – истинската демокрация, в която народът има глас и власт, депутатите са делегати, които изготвят законите, но хората са тези, които гласуват и решават.

Никой не попита гражданите дали искат велоалеи за 15млн лв. Вярно, идеята за велоалеите е прекрасна, но никой не се обърна към гражданите и не ги попита – вие искате ли ги? – каза Величков. Той е възмутен от начина, по който се взимат решения за уредбата на държавата, без да бъдат консултирани с обикновените граждани.  Последните нямат гласност и никаква власт, каква демокрация е това, попита той.

В България е всеизвестен факт, че се краде и манипулира, а в момента няма никакъв инструмент за борба с корупцията. Хората работят, плащат големи данъци за всичко, пълнят гушите на депутатите и в замяна получават разбити улици и разбити мечти. А те дори вече не мечтаят. Страхуват се, а и как да не  се страхуват, след като животът ги срива? Бягат от България, за да си оправят живота я в Германия, я в САЩ. А не би ли било прекрасно, ако младите искаха да останат тук и имаха възможност за добро развитие в родината? Величков заяви, че това е една от най-важните цели на организацията им – младите да имат мотив да останат в България.

Вторият стълб се нарича Базов доход.  Такъв в България няма, а не би ли било страхотно, ако всеки човек, който има българско гражданство и адресна регистрация да получава базов доход от държавата, бил той дори 500лв.?

Третият стълб се нарича Енергийна икономика.  За него Георги поясни, че се състои в съсредоточаването над запазването на енергийните и природни източници на България в България и използването им в посока полезна за обществото.

До тук имаме една идея за по-добро бъдеще, представена ни от Георги Величков. Тя включва тотална промяна в подхода за управление на страната.  Но дали тази идея има почва за развитие?  Какво се случва с новите партии,  току-що възникнали, още чисти и неопетнени?  Те или биват смачкани от ветераните, или така изменят вижданията си, че и майките им не могат да ги познаят. Величков заяви, че намеренията им са абсолютно чисти и родолюбиви, все пак сред членовете няма нито 1 човек с професия политик,  а всички са обикновени представители от народа – психолози, служители, безработни, социално слаби, мениджъри и т.н. 

Но дали ще съберат достатъчно привърженици, дали ще успеят да влязат в парламента и най-важното – дали тези техни чисти виждания ще останат също толкова чисти, времето ще покаже.

 

Exit mobile version