Как вторият по големина френски град Марсилия се превърна в сполучлива европейска столица на културата

Мишел Келеменис: В днешно време културата е възможност за нова динамика в развитието на града

Творци от Марсилия – Европейска столица на културата през 2013, споделят опит в Пловдив

Таня Грозданова

В Марсилия всяко нещо започва с 15 минути по-късно. Казваме, че това са 15-те минути на Марсилия. В Пловдив това се случва с 10 минути лежерен айляк. С установяването на първата прилика между Европейската столица на културата през 2013-а година и бъдещата за догодина започна презентацията на успешния опит на двама французи, посланици на танцовото изкуство в Европа, в града под тепетата.      

Как вторият по големина френски град Марсилия се превърна в сполучлива европейска столица на културата, как танцовото изкуство помогнало повече туристи да посетят града и региона, и това да рефлектира върху качеството му на живот; какво обединява множеството малки културни оператори и какво остава след годината на титлата. Това са само част от въпросите, на които отговориха Мишел Келеменис и Лоран Меус от KLAP Maison pour la danse /Дом за танца в Марсилия на срещата си днес в Заседателната зала на Община Пловдив с ученици от града и медии. Те гостуват в града по покана на фондация „Пловдив 2019“ в рамките на фестивал за обмен на знания между артисти в областта на сценичните изкуства от европейските столици на културата. Мишел е професионален танцьор, хореограф и директор на френската организация KLAP, а Лоран е негов заместник и отговаря за връзките с Европейската мрежа на танцови компании European Dancehouse Network, която наброява 40 къщи от 23 европейски държави.

Заедно с Марсилия през  2013-а на финала остават Лион и Бордо. Преди 5 години френският град печели по две причини. Първата е, че кандидатурата обединява и селища от региона и така в проекта се включват не само 800-те хиляди жители на пристанищния град, а близо 1,5 млн. души. „Второто ни предимство бе, че въпреки че Марсилия е вторият по големина град на Франция, всъщност е сравнително беден град. Ние обаче не казваме че сме бедни, а по-скоро имаме закъснение в изграждането на капитала,“ разказва Мишел Келеменис без да знае, че всъщност разкрива още от приликите между двата ни града.  

В днешно време културата е възможност за нова динамика в развитието на града. Марсилия, която е много голямо средиземноморско пристанище, едва след 2000-та година започна да привлича многобройни туристи и да развива активно туризъм в региона. Важно е да можем да предложим една отлична културна среда, което да върви паралелно с обновяването на града, обясни още Келеменис.

Мишел Келеменис, освен талантлив хореограф, се оказа увлекателен разказвач. Той споделяше искрено опита и перипетиите си.  В доста от изреченото от него има силни послания, върху които трябва да се замислим всички в Пловдив ЗАЕДНО. Кои са те вижте в КАПАНА.БГ.

Exit mobile version