КултураНовини

Очаква ни второ и по-мащабно издание на приказния фестивал в Родопите

„Шепоти от Родопски приказки“ се завръщат с представления вече в 2 красиви планински села

Вълшебните спектакли, които завладяха село Добралък през миналата година се завръщат за второ лято в Родопите. Организатори са „Театър по пътя“ – пътуваща френска трупа, която за втора поредна година поема вълнуващото пътешествие от френските планини в района на Ардеш към българските планини.

Тази година френски, белгийски и немски артисти ще населят две родопски села- Добралък и Бойково- с театър, песен, танц, приказки и предания, преплитащи местни и чуждестранни фолклорни и съвременни форми.

Артистите канят всички любители на приказни приключения на пътешествие, което започва от горските пътечки на Родопите и неусетно ни понася през предания и легенди във вълшебен свят на поезия, музика, Родопски напев и шепоти от далечни земи.

Освен естетическа наслада „Шепоти от родопски приказски“ цели да предизвика положителни ефекти сред жителите на родопските села.

Културният обмен между български, чуждестранни артисти и публика ще насели запустяващите села в Родопите с нов живот, нови театрални форми и многобройни посетители.

Проектът е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019, с подкрепата на Национален фонд „Култура“и Френски институт в България.

ПРЕДСТАВЛЕНИЯ

“Шепоти” ще осъществи вълнуваща среща на артисти (актьори, музиканти, художници, поети) с местни жители от родопските села и посетители от страната и чужбина. Начална точка на представленията са родопските села Добралък (13-14 юли) и Бойково (20-21 юли). От там зрителите ще поемат по горските пътечки към приказен свят, изтъкан от музика, поезия, танц и вълшебни пейзажи. Сред естествената сценография на природни картини, публиката ще се включи във вплитането на родопски мотиви в приказката, извървяла дългия път от далечни земи до Родопите.

На 6-ти юли 2019 г. публиката може да се включи в театър на сетивата- лабиринт „Пътуване през сетивата на Добралък“. Представлението преплита историите и спомените на жителите, свързани със село Добралък и тези на артистите. Участниците ще изследват физическата и духовна среда на село Добралък, преминавайки през инсталация – лабиринт, наситена с интензивни сетивни преживявания (слухови, визуални, осезателни, обонятелни, вкусови). Цялото село ще се превърне в сцена, а публиката ще минава индивидуално по определен маршрут, непосредствено въвлечена в театрално взаимодействие като лично приключение.

На 12-ти в село Добралък и 19ти юли в село Бойково, публиката ще се потопи в магичната “Геопоезия”, създадена от Марин Арну. Представлението ще предостави възможност за лична връзка с природата и поезията, един безкраен кръговрат, в който зрителите са главните действащи лица.

*Входът за представленията е свободен.

РАБОТИЛНИЦИ

Професионални артисти и любители ще имат възможността да се включат в следните творчески работилници в селата Добралък и Бойково, водени от утвърдени международни артисти:

Пътуване през сетивата (сетивен лабиринт), 2- 6 юли 2019, село Добралък (Община Куклен)

Разказване на приказки, 7- 10 юли 2019, село Добралък (Община Куклен)

Фолклорно пеене и импровизация, 7-10 юли 2019, село Добралък (Община Куклен)

Геопоетика, 8-12 юли 2019, село Добралък,( Община Куклен)

Създаване на истории, 15- 18 юли 2019, село Бойково, (Община Родопи)

Работилница за необичайни звукови инструменти и инсталации (подходяща за деца и семейства) 7 и 10 юли, село Добралък (Община Куклен)/ 17 и 18 юли 2019, село Бойково (община Родопи)

Вход за работилниците: с дарение

Регистрация и информация за работилниците на: https://rhodopesfairytales2019.discovered-spaces.org/ и FB: DiscoveredSpacesBG

„Шепоти от родопски приказки“ e съвместна инициатива на френската трупа “Театър по пътя”, сдружение “Открити пространства” и Българската асоциация за алтернативен туризъм (БААТ). Проектът се реализира като част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 г., с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и Френски институт в България.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина