Археологията в терена на Димитър Георгиев- върху рекордните 7,5 декара

Цял римски квартал и още 6 зони от древния град влизат под 7-етажния хотел на Роза Импекс

Тук е единственият храм пантеон, твърди археоложката Женя Танкова

Разкрити са жилища и обществени сгради, таверна, статуи и над 200 монети, има запазена мозайка

Ще се плаща, категоричен за достъпа до обекта е бизнесменът

Като изключително уникален определи археологическия обект върху терена на Димитър Георгиев археоложката Женя Танкова. Бизнесменът иска да вдига гигантски 7-етажен хотел върху простиращи се върху рекордните 7,5 декара цял римски квартал с още шест зони от древния град. Най-големият проблем в случая обаче е, че това безценно наследство се намира върху частен парцел, в който собственикът и държавата трябва да намерят общ език по реставрацията и експонирането му. Диалог обаче няма. Досега Танкова и инвестиралият в разкопките и проучванията инж. Георгиев сами работят на обекта, опазват и консервират. Наближава обаче моментът, в който държавата ще трябва да вземе решение за собствеността си. На този етап няма сигнали, че тя ще инвестира в реставрацията на целия обект, преди върху него да щръкне гигантската сграда на Роза Импекс.  

Земята е на инвеститора, а артефактите в нея са държавни. Тук идва основния въпрос кой ще инвестира в реставрацията на археологията и кой ще печели от нея. Самият бизнесмен дебело подчертава, че свободен достъп до уникалните останки от древния Филипопол няма да има. Всичко ще се плаща, тъй като безплатното е безстопанствено, категоричен е Димитър Георгиев, чудейки се как ще се съвмести неговата инвестиция с държавния интерес.

Проучването на обекта започва през 2007г. Собственикът на имота финансира изцяло археологическите дейности. Демонстрира уважително отношение към ценностите, които крие терена. Говорим за един голям сектор от Античния град, на обща площ от 7,5 декара. В момента довършваме проучването на последните 750 квадратни метра. Има много жилищни постройки,  обществени сгради, улици, обясни арх. Танкова. Последно екипът й е открил древна филипополска таверна. Ханът е имал обществено помещение, втори етаж за гости и дори вътрешен двор с тоалетна. Централното помещение е с площ от 100 квадратни метра, с четири входа, стенна мазилка, хоросанови и тухлени подове. Открити са амфори за зехтин и вино.

Според археолозите най-важното откритие в целия терен е храм-пантеонът, както те определят зидарията на ритуална сграда в сърцето на квартала. Тя е служила за почит към всички богове. В близост до пантеона са открити стотици глинени съдове на божества и оброчни плочки. Част от тях в момента са изложени в Археологическия музей.

Намерена е и голяма частна жилищна сграда, вероятно принадлежала на богат и знатен филипополски гражданин. Там е открита и единствената мозайка на обекта, на площ от 45 квадратни метра. В къщата е имало дори баня.

Общо четири антични улици има на цялата разкрита площ. През годините разкрихме пластове от Елинизъм- 4-5 век преди Христа  до ранно Средновековие.  Обектът е многопластов. Всички находки през годините са някъде в Археологическия музей. Става въпрос за над 600 парчета рисувана керамика и теракот, открити в ритуална яма, около 200 монети от 2 до 11-12 век, глава от статуя и прочие.

Най-неприятното е, че нито един чиновник не е стъпил на този обект. Нито един кмет, нито един администратор, нито един депутат. Каквото като е частна собственост, каза разлютено арх. Женя Танкова.  

 

 

Exit mobile version