Няма хонорар, няма експерт, няма проблем

Евро Хонораров

Image title
Голяма патаклама вдигнаха тази седмица в общината заради хонорарите по управлението на европроекти. Междусъюжническият огън отнесе главата на зам. кмета по европейските политики Ганчо Колаксъзов, който, не щеш ли, бил забъркан в управлението на европроекти заедно със седем души от екипа си. Вътре била набутана даже общинската счетоводителка Понка, която, за да оправя документите, се облажила с цели 42,6  лева на месец. В същото време бившият главсек на общината Петя Гогова и настоящ зам.- кмет по културата лъсна като изключителен експерт и в областта на интегрираното информационно обслужване и за безценната си работа в дебрите на хайтека до момента е прибрала 8400 кинта и има да взима още. Управляваният от нея проект за информационно обслужване е на стойност 852 бона. Нямаме обаче данни в днешно време някой гражданин да се е похвалил, че е по- добре информационно обслужен при плащане на данъците или при искане на справка например.  Кметът си задържа здравата като бетон Петя, която е взела хонорара си по- виртуозно от Ганчо и екипа му, както обясни Славчо.
Всъщност истината стои зад тези факти. Тя е свързана с вътрешни конфликти в двете управляващи партии ВМРО- НИЕ и БСП и начинът, по който управлението им стои зад своите експерти. И няма никакво значение, че общински служители са получавали възнаграждение, за да работят за реализирането на нещо ново и по- добро за Пловдив. На определени политически елементи е просто изгодно новината за хонорарите да изглежда шокираща. Там е работата, че ако се направи одит на други общини в България, ще изскочат същите “шокиращи” разкрития. Причината е, че те изобщо не са шокиращи. Ето например вчера стана ясно, че в община Асеновград всички проекти с еврофинансиране се управляват от екипи, в които или преобладаваща част, или изцяло съставът е от общински служители. На всички до един ръководители са  заместник-кметовете – инж. Стоян Димитров като ресорен по строителството или Теньо Манолов – по финанси и евроинтеграция. Така е, няма нищо незаконно, Вие какво си мислите, че кадърни хора, които да управляват проекти, се намират така лесно, реагира градоначалникът д-р Христо Грудев. Той заяви още, че не намира нищо нередно общински служители също да попълват състава на екипите на тези проекти.
Хората в Брюксел отдавна са предвидили, че, за да се реализира определен проект на местно ниво, е необходимо да има стимул за чиновниците в институциите или неправителствените организации, да кандидатстват по програмите , да управляват разходването на спечелените от Европа пари, без да се чудят как да отклоняват нещо за себе си. Например за счетоводителката Понка, която печели примерно 500 лв. в общината, е предвидено да получи допълнително 42 лв., за огромното натоварване по управлението на сметките на европроекта, което запознатите знаят, че трябва да е изключително отговорно и прецизно. Респективно нагоре по- веригата хонорарите се увеличават. Но едва ли 1000 лева на месец е кой знае какво възнаграждение за отговорността да спечелиш на общината проект за милиони и да го изпълниш. Впрочем тези пари не идват от джоба на местния данъкоплатец- те са си заложени в самите проекти.
Ако един високо образован човек с познания да работи в тази сложна материя печели някаква смешна общинска заплата, той или няма да си мръдне пръста за общината, или изобщо няма да е на тази позиция. В частния сектор на консултантите- хонорарите достигат 7 % от грантовете само за направата на проекта. Тоест ако спретнеш едно плодохранилище за един милион, консултантът по проекта ще си прибере 70 бона чистосъвестно. В същото време ако общинските служители не получават полагащото се за същата работа, просто няма да има проекти или самите те ще са некадърни и пак няма да има проекти. Това е положението.

Exit mobile version