Д-р Данев: Симптоматиката в казуса с КОЦ е жестока пренатовареност сред патоанатомите и нарастващ риск от грешки

Специалистът, ревизирал пет случая в Онкото подчертава, че грешните диагнози са поставени при експресно хистологично изследване

Колегите в диспансера са свръх натоварени, а това се пропуска от обществото. Проблемът е изключително сериозен и ще продължи да се задълбочава, смята той

В информационната центрофуга около КОЦ-Пловдив и след отнемането на правата на патоанатома в здравното заведение Петко Маслев с решение на министъра на здравеопазването, Под тепето потърси експертна гледна точка към случващото се там.

Свързахме се с д-р Владимир Данев, който ревизира пет от общо осемте случая на поставени диагнози, заради които гръмна скандала в Онкото. Специалистът е направил  прецизно имунохистологично изследване на две от пробите и отбеляза пред Под тепето, че в проверените от него пет случая става въпрос за диагностични грешки при хистологичните изследвания от патоанатом. След резултата от тях са направени операции, които са били излишни, коментира д-р Данев. Като уточнява изрично, че хирурзите правят това, което им зададе като информация патоанатомът. И припомни, че патоанатомът води ръката на хирурга.    

Той се спря и конкретно на случая с анонимната пациентка, която застава пред камерите на „Господари на ефира”. Резултатът от хистологичното изследване на материал от въпросната жена е некапсулирана, създаваща впечатление за инвазивен растеж, рядка бенигнена неоплазма на млечната жлеза – миоепителиом. Това е описано в официален документ с дата 28 октомври, който е приложен към медицинския одит. Тази диагноза, която се коментира в публичното пространство, е погрешно поставена на експресно хистологично изследване, по време на самата операция. Този вид изследвания краят риск за неточност. В гефрира са възможни грешки. По-скоро е ориентировъчно изследване. Тук обаче идва и основният въпрос от този казус- колко е важна и отговорна работата на патоанатома. Грешки стават, а нашите грешки водят до сериозни последствия, тъй като диагнозата е преди хирургията, казва д-р Данев.

И дебело подчертава, че натовареността в КОЦ- Пловдив е изключително, изключително висока. Колегите там са извънредно натоварени. А това се пропуска от обществото. Говори се за грешки, но това свръхнатоварване, което крие голям риск, не се взима в предвид. Патоанатомите са изключително важна верига в работата с пациентите. Ако хирурзите са върха на айсберга, ако те винаги, за добро или лошо попадат под светлините на прожекторите, то патоанатомите са огромна част от основата на айсберга. Затова и проблемът е изключително сериозен, сложен и ще продължи да се задълбочава. Защото патоанатомите стават все по-малко, все по-натоварени са и следователно рискът от погрешни диагнози ще става все по-голям. Не мога да кажа дали в сгрешените диагнози от казуса с КОЦ става въпрос за симптоматика. По-скоро симптоматиката тук е именно тази- жестока пренатовареност сред патоанатомите и нарастващ риск от грешки. Това е големият проблем. И обществото трябва да си даде ясна сметка за това колко сериозни за нещата, коментира д-р Владимир Данев.     

Exit mobile version